Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Избелването на пожълтелите чаршафи не е мит - ще бъдат бели като сняг

24 януари 2023, 13:44 часа

Причини за пожълтяване на тъканта

В списъка с причини за появата на жълт оттенък върху тъканта на спалното бельо:

  • дълго съхранение;
  • съхранение на влажно или лошо проветриво място;
  • дълъг престой в една кошница с мръсните неща;
  • измиване с препарати с високо алкално съдържание;
  • изплакване с лошо качество;
  • пране с цветни неща;
  • органични частици;
  • следи от парфюми;
  • измиване в необработена вода (с ръжда);
  • мухъл;
  • измиване във вода с висока концентрация на магнезиеви соли;
  • гладене с много гореща ютия.

Знаейки защо спалното бельо пожълтява, можете да предотвратите проблема или да изберете най-добрия начин да го поправите, ако тъканта все още е жълта и е загубила представителния си вид.

Как да перем правилно памучно спално бельо

Начини за премахване на жълтеникавостта

Можете бързо и ефективно да върнете безупречната белота на любимия си комплект по много начини, но всеки от тях има своите предимства и недостатъци.

- Домакински химикали

Най-простият вариант, изискващ минимум усилия и време. В зависимост от състава и метода на излагане на тъканта, избелващите агенти са няколко вида:

- Оптичен

Компонентите за оптично избелване често се включват в състава на праха за пране - това е допълнителна икономия, тъй като не е нужно да харчите пари за закупуване на отделен продукт.

Средствата не се справят със замърсяване, сложни петна. Те създават визуален ефект на безупречна белота, но процесът на избелване всъщност не се случва.

- Кислород

Кислородните избелители са доста скъпи, но се считат за най-безопасните и най-екологичните поради липсата на хлор в състава. Те деликатно действат върху влакната на тъканта, като ефективно избелват и придават допълнителна яркост.

Разберете на колко градуса се перат чаршафите най-добре

- Хлорсъдържащи

Избелващите средства на основата на хлор се считат за най-достъпни и ефективни. Те се справят добре с проблема с пожълтяването на тъканите, премахват замърсяванията и имат мощен дезинфекционен ефект.

Но използването на такива средства води до бързо изтъняване и увреждане на тъканната структура. Хлорът не може да избели коприна, текстил с шарки.

- Белина

Водният разтвор за избелване съдържа до 85% концентриран натриев хипохлорит. Това е един от най-разпространените избелващи средства с активен дезинфекциращ ефект. Но при редовна употреба химикалите в състава на белотата разяждат влакната на тъканта, което прави нейната структура разхлабена.

4 грешки, които допускате при прането на чаршафи

- Изваряване

Този метод е подходящ само за спално бельо от дебели памучни или ленени тъкани. За варене ще ви трябва голям емайлиран или поцинкован съд, бяла кърпа, прах или сапун за пране, амоняк.

Дъното на контейнера се покрива с бяла кърпа, прави се сапунен разтвор. Бельо се слага  за да се извари със сапунена вода. Ако има силно замърсяване, добавете супена лъжица амоняк. Варете около час, като периодично разбърквате съдържанието на "варенето" с дървена щипка.

Кипенето помага за възстановяване на белотата на тъканта, добре елиминира миризмата на плесен. Но методът е доста трудоемък и отнема време.

- Импровизирани средства

Разтвор на сода, борна киселина, пероксид, горчица на прах, сапун за пране и дори слънчогледово масло. Такива методи са достъпни, лесни за използване, безопасни в сравнение с използването на детергенти, съдържащи хлор.

Но домашните рецепти не винаги са ефективни и могат да повредят спалното бельо. Ето защо, когато избирате белина, е по-добре да дадете предпочитание на специализирани съвременни домакински химикали.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес