През зимата, когато температурите падат, правилното налягане в гумите е от особено важно значение. Експерти посочиха защо прекомерното или недостатъчното налягане в гумите е вредно при шофиране през студения сезон.
Още: Три причини редовно да проверявате налягането на гумите си
Поддържането на налягането в гумите на нивото, препоръчано от производителя, независимо от метеорологичните условия, не е просто препоръка, а необходимо условие за безопасна работа на автомобила. Но много шофьори често пренебрегват това правило, ако при проверка на гумите няма очевидни признаци, че са спукани или увредени.
Всяко превозно средство има свои собствени инструкции, които посочват точните параметри на налягането в гумите. Неспазването на тези стойности, независимо дали поради прекомерно или ниско налягане, може да причини редица проблеми. Дори при внимателно наблюдение, налягането в гумите може да се промени, често без вина на водача.
Например, когато смените гумите си в сервиз за гуми през есента, механикът може да ги е напомпал до стандартните 2 атмосфери при температура в сервиза около +25 градуса по Целзий. С настъпването на зимата обаче и температурите падащи до -20 градуса, въздухът вътре в гумите започва да се компресира.
Още: Знаете ли, че новият чифт гуми винаги трябва да е отзад? (ВИДЕО)
Температурната разлика между +25 и -20 води до значително намаляване на налягането в гумите - то пада от първоначалните 2 атмосфери до приблизително 1,6. При шофиране гумите се загряват и налягането се възстановява частично, но това все още не е достатъчно за пълна компенсация. Ако налягането в гумите е недостатъчно, контролът върху траекторията става по-малко ясен, колата реагира по-зле на завъртане на волана и дори при шофиране по права линия може да се усети нестабилност.
При кола с ниско налягане в гумите спирачният път се увеличава с няколко метра - всяка секунда бавно спиране може да доведе до инцидент. И ако вземете предвид типичните зимни предизвикателства - снежна каша или тънък слой лед, тогава ситуацията се влошава многократно.
В такива условия шофирането на автомобил с недостатъчно налягане в гумите се превръща в лотария, където всяко пътуване си е лотария. Рискът от загуба на контрол се увеличава многократно и водачът неволно се оказва в състояние на постоянен стрес, страхувайки се от най-малкия завой или спиране. Ускореното износване на гумите е само върха на проблема: по-лошото е, че дори опитни шофьори в такива ситуации могат да загубят контрол над движението и вероятността от злополука се увеличава значително.
Още: Какво налягане трябва да поддържат гумите през зимата
Но има и обратен сценарий, когато гумите са пренапомпани. Например шофьор, забелязвайки сутринта, че налягането в гумите е намаляло поради замръзване, решава да ги надуе до фабричните 2,0-2,2 атмосфери, както е написано в инструкциите. Но след няколко дни, когато студовете отстъпят и стане по-топло, температурата на въздуха в гумите се повишава, а с нея и налягането. То може да надхвърли 2,5 атмосфери, а при движение, когато гумите загреят още повече, налягането може да се увеличи още повече.
Резултатът е, че колата с пренапомпани гуми става прекалено твърда и това се изразява в силно тресене на купето и окачването при най-малките неравности. Появата на малка дупка, която при оптимално налягане може да остане незабелязана, може да има сериозни последствия - гумата може да получи микропукнатини, а дискът да се деформира.
Продължителното шофиране с прекомерно високо налягане в гумите причинява значителни неудобства. Осъзнавайки това, водачът често няма друг избор, освен да регулира налягането, връщайки го към стандартните стойности. Но недостатъчното налягане на гумите през зимата представлява много по-сериозна заплаха от превишаването му.