Налягането в автомобилните гуми е много важен технически параметър, чийто контрол мнозина ентусиазирани шофьори пренебрегват. Но напразно не обръщат внимание на това! Безопасността при шофиране, разходът на гориво и експлоатационният живот на самите гуми, колелата, а и на цялостното окачване на автомобила, зависят от това колко правилно е напомпана гумата.
Какво налягане да поддържате?
Правилният отговор е един-единствен: такова, каквото е препоръчано от производителя на автомобила. Независимо от марката и модела на гумите, които може да са най-различни. Препоръчителните стойности винаги може да бъдат намерени в ръководството с инструкции за вашия модел. Често тази информация се дублира в таблица, разположена на "тайно" място в корпуса: от вътрешната страна на клапите на резервоара, на вратата. Обикновено има индикатори за всички препоръчани размери гуми, за предни и задни колела, при пълно или частично натоварване на машината. Проблемът е само един: температурата на въздуха не се взема предвид – а това е много важно.
Още: Гумите поскъпват още заради тропическите гори
Зима и лято
Първо, нека ви припомним, че не бива в никакъв случай да проверявате налягането в гумите и да ги помпите веднага след пътуване. Резултатите просто ще бъдат неверни. При шофиране гумата и въздухът в нея се нагряват, а след охлаждане налягането спада. Затова се помпят само охладени гуми.
Същото може да се каже и за зимата. Ако зададете оптималното ниво на налягане в зимните гуми при температура 0 градуса, а след известно време тя спадне до минус 20, не се изненадвайте, че гумите ще омекнат и контролното измерване с манометър ще покаже спад на налягането. Разликата може да бъде няколко десети от атмосферата.
Затова е по-добре да напомпите гумите на колата си през зимата при студено време до нормално налягане – тоест, обичайното за зимата във вашия район. И задължително го контролирайте при внезапни промени във времето.
Още: С по-меки или по-твърди гуми - кое крие повече опасности през зимата?
Редовен контрол
Проверявайте редовно налягането в гумите, а не само когато на външен вид изглеждат спаднали. В края на краищата шофирането с пренапомпени или недостатъчно напомпени гуми може да има най-негативни последици.
Високо налягане
При такова налягане колата вози забележимо по-твърдо. Ударите и сътресенията от неравностите на пътя се предават на корпуса, а това има негативен ефект върху ресурса на частите от окачването. Колата реагира нервно на волана, не държи добре права линия, кривуличи. Амортизирането на протектора се ускорява, като първо се износва централната част на бягащата пътека. Натоварването на самата гума се увеличава значително и ако се нагрее много, напълно е възможно да се спука по време на движение.
Още: С какво се отличават гумите Fulda?
Ниско налягане
Поведението на автомобила при спадане на налягането е точно обратното на това, което е характерно за пренапомпените гуми. Окачването изглежда меко, колата „плава“ по пътя и реагира бавно на движенията на волана. Ускорява се износването на страничните части на протектора. Дългото шофиране с меки гуми най-вероятно ще доведе до разрушаване на скелета им и повреда.
Също така трябва да запомните, че твърде ниското и много високото налягане в гумите са фактори, които намаляват спирачната ефективност на автомобила. Неравномерното налягане в колелата води до отклоняването му встрани по време на шофиране и заплашва със "занасяне" при спиране.
Още: Защо гумите са черни и какво още трябва да знаете за тях
Свържете се с професионалисти
Ако ви тревожи състоянието на колелата, гумите не издържат на налягането и колата занася встрани – това са проблеми, които най-сигурно ще бъдат решени само от професионалисти в автосервиз.
Те своевременно ще извършат необходимата диагностика, ще идентифицират неизправността и ще я отстранят, като налягането в гумите ще бъде настроено правилно. Само не забравяйте да го наблюдавате редовно и да го поддържате нормално, според препоръките на производителя. В крайна сметка изправните гуми са ключът към безопасното шофиране, а безопасността на пътя е от първостепенно значение!
Знаете ли, че новият чифт гуми винаги трябва да е отзад? (ВИДЕО)