Пестенето на гориво не означава да се кара твърде бавно. Понякога неразумното намаляване на скоростта, напротив, води до повишен разход на гориво. Каква скорост в града и на селски път се счита за оптимална?
Оптимална скорост в града
При градски скорости над 70 км/ч разходът на гориво се увеличава. Шофьорът често ускорява и спира и рядко превключва на по-висока предавка, като предпочита да развърти двигателя до 3000-3500 об/мин. В този режим разходът на гориво може да се увеличи многократно.
Още: Знаете ли каква е формулата за скорост?
По правило 1,6-литровите двигатели с естествено пълнене, с които са оборудвани с леки автомобили, консумират около 8-10 л/100 км. Ако погледнете паспортните данни, можете да видите много атрактивни цифри за потребление от около 6-7 бл/100 км, но те рядко имат нищо общо с реалността и изразяват само резултатите от лабораторни тестове, извършени на стендове по европейската методика NEDC (New European Driving Cycle).
Техниката е проектирана да отговаря на строгите екологични стандарти. Тези резултати се получават, когато автомобилът ускори до 50 км/ч за около 25 секунди с възможно най-ниската тяга на двигателя.
Естествено, никой не кара така, но ако си поставите за цел да поставите личен рекорд за икономия на бензин, можете да опитате. NEDC включва изключване на климатичната и мултимедийната системи, както и фаровете, които консумират електричество, по време на тестове.
След тръгване и достигане на приблизително 20 км/ч първо трябва да включите четвъртата предавка на кутията, а при достигане на 30 км/ч най-високата предавка и да увеличите скоростта само с леко натискане на педала на газта и без да позволявате на стрелката на оборотомера надвишава 1100 оборота. В този случай колата с риск от спиране може да се побере в паспортните данни.
Още: Кои са марките автомобили, които харчат повече гориво, отколкото е обявено ?
Друг алгоритъм може да изглежда най-вероятен в градския трафик, а именно ускорение в ритъма на трафика, но при достигане на скорост от 50-60 км/ч преминаване към най-високата степен на скоростната кутия.
Ако колата е оборудвана с механична скоростна кутия, тогава ще трябва да включите най-високата пета или шеста (ако има такава) предавка веднага щом стрелката на тахометъра достигне 1500 об/мин.
При тези скорости модерен инжекционен двигател вече има до 80% тяга и е в състояние да поддържа доста уверено движение. В същото време консумацията на бензин ще бъде намалена с един и половина до два литра, а в някои случаи и повече.
Колко бързо трябва да се движите по магистралата?
Още: Как да спестим гориво и какво определя разхода му?
При движение по селски пътища с ограничение на скоростта от 90 км/ч разходът на гориво обикновено е намален. Автомобилът получава достатъчно кинетична енергия и се нуждае само от гориво, за да преодолее съпротивлението на въздуха и повърхностното триене.
Съпротивлението на въздуха нараства пропорционално на „квадрата“ на скоростта. Следователно увеличаването на скоростта дори с 30 км/ч ще доведе до увеличаване на разхода на гориво с една трета.
Най-оптимално би било да се поддържа скорост на движение от порядъка на 80-85 км/ч, доближавайки се до изчислените стойности на разхода на гориво според алгоритъма NEDC
Според паспорта разходът по магистралата за 1,6-литрови атмосферни двигатели варира около 6 литра. Тази цифра може да бъде постигната, ако не развъртате двигателя над 2000 об/мин и позволявате на колата често да се спуска по склонове без смяна на предавките.
Освен това модерните магистрали имат радиус на завиване, базиран на скорост от 80 км/ч. Поддържайки тази скорост, можете да шофирате с часове на най-висока предавка, без да прибягвате до аварийно спиране и често ускоряване.