Има ли ситуации, при които е по-добре да се разделите с автомобила си, вместо да го ремонтиране? Отговор на този въпрос дават експертите от NJCar, които посочват случаите, в които поправката на превозното средство най-вероятно ще се окаже по-скъпа от неговата реална цена. И ще нанесе сериозни щети върху джоба на собственика си.
На първо място е претърпяването на сериозен инцидент, при който е нарушена геометрията на каросерията на автомобила. Тя се възстановява много трудно, а и самата процедура е скъпа. Ако повредите по колата са засегнали двигателя и други основни агрегати, правилното решение в случая е раздяла с превозното средство, тъй като последващата експлоатация може дори да бъде опасна.
Вторият случай е при евентуално наводняване на автомобила или попадането му в пожар. Възстановяването на удавена „кола“, разбира се, в много случаи е възможно, но почти сигурно след това ще възникнат проблеми с кабелите и с електронните системи, които при съвременните превозни средства са много на брой. Колкото до пожара – по-често след него автомобилът става само за скрап.
За продажба на колата трябва да се мисли и при пълно износване на двигателя или сериозна повреда на скоростната кутия, ако тя е автоматична. Това важи най-вече за автомобилите от висок клас, при които ремонта на тези агрегати е много скъп. В много случаи е по-изгодно такава кола да бъде продавана за резервни части.
Има и още една ситуация, която често налага раздялата с автомобила. Тя е появата на ръжда на много места по каросерията. При някои модели този проблем все още съществува, като особено опасно е, когато заваръчните шевове започнат да се късат. В такива случаи често процесът е необратим и не си заслужава инвестиране в решаването на проблема.