Следващото правителство ще има сериозно предизвикателство пред себе си - страната ни да запази ролята си на транзитен център, а не е само потребител на газ. Това заяви служебният енергиен министър Николай Павлов по време на днешния парламентарен контрол. Позицията на Павлов прилича на служебния премиер Огнян Герджиков, който обяви, че за България първи приоритет е да взема възможно най-големи транзитни такси, а не цената на газа, който потребяваме.
Той отговори на въпрос на социалистите Таско Ерменков и Жельо Бойчев за становището на страната ни по антимонополното дело, започнато срещу "Газпром" от страна на Европейската комисия. Според Европейската комисия "Газпром" е имала господстващо положение и е прилагала нелоялна ценова политика спрямо България, Естония, Латвия, Литва и Полша, като е определяла цени значително по-високи от конкурентните цени на газ в Европа. Припомняме, че страната ни трябва да изпрати становище до 4 май.
Служебният министър посочи, че становищата на трите енергийни дружества "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Български енергиен холдинг са готови и ще бъдат депозирани в ЕК в началото на следващата седмица. Той увери, че дружествата са в контакт с ЕК за получаване на допълнителна информация от страна на ЕК.
Павлов напомни, че ако предложените ангажименти от страна на "Газпром" бъдат приети, то предстоят сериозни преговори. По думите му, наред с положителните страни, ангажиментите създават рискове пред страната, като намерението на "Газпром" да променя точката на доставка на газ Негру вода с друга гранична точка. По думите му, ако това се потвърди, то за сигурността е важно да има яснота как ще бъдат гарантирани количествата за България.
Министърът беше категоричен, че е необходимо да не създават предпоставка за изолиране на страната от транзита на газ, така че България да не отстъпва от ролята си на разпределителен център в региона.