Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК отказа да промени срока за пращане на становища по споразумението с "Газпром"

24 април 2017, 20:30 часа • 2723 прочитания

Европейската комисия (ЕК) е отказала да промени крайния срок за изпращане на становища по предложеното споразумение с руската компания "Газпром". Това съобщи БНР, цитирайки отговор от ЕК.

Припомняме, че по-рано днес, 24 април, служебният енергиен министър Николай Павлов обяви, че има доста неясноти по отношение на предложените ангажименти и България е подготвила уточняващи въпроси до ЕК, които ще бъдат изпратени.

"Ако не получим в срок необходимата информация, ще поискаме удължаване на срока, тъй като информацията не е достатъчна", подчерта министърът. До края на седмицата Павлов ще бъде изслушан в парламента и темата ще бъде подложена на дебат

Източниците на БНР добавят, че 4 май Еврокомисията е готова да предостави допълнителна информация на българските власти, ако такава бъде поискана.

Към момента няма решение за удължаване срока за консултация относно договорените ангажименти на "Газпром" за премахване монополното му положение на газовия пазар в 8 източноевропейски членки на ЕС.

Източник от Еврокомисията подчерта, че обичайно преди всяко решение, свързано с конкуренцията, на засегнатите страни се дават само 4 седмици, за да изразят мнението си, а в случая с "Газпром" България и останалите страни имат 7 седмици. Институцията обаче има готовност да предостави допълнителна информация на засегнатите страни, ако такава бъде поискана. Дали ще бъда прието за валидно становището на България след 4 май обаче, от Комисията засега не коментират.

На 13 март еврокомисарят Маргрете Вестагер обяви, че предложените компромисни мерки от "Газпром" са задоволителни и решават повдигнатите 3 опасения от антимонополния регулатор на Евросъюза, а именно - позволяване свободния пренос на газ в Централна и Източна Европа, гарантиране на конкурентни цени, оттегляне на претенции, получени чрез използване на господстващото положение на руската фирма на пазара, като например по проекта "Южен поток".

На въпрос на Националното радио дали възраженията или допълнителните претенции на България или на още няколко от засегнатите държави могат да откажат Комисията от сключването на сделка с "Газпром", източникът уточни, че възраженията трябва да са сериозно аргументирани и да доказват, че руските предложения не дават достатъчна гаранция за свободна конкуренция при доставките и транзита на природен газ.

Междувременно стана ясно, че консорциумът "Северен поток 2" подписа споразумения с пет европейски компании за финансиране на 50 процента от проекта за газопровод "Северен поток 2", като всяка от тях ще отпусне до 950 милиона евро.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес