Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Санкциите удрят здраво: Русия вече разчита на Габон за резервни части за самолетите си

28 март 2024, 15:14 часа • 8986 прочитания

Най-големият доставчик на резервни части за руски самолети вече е... Габон.

През 2023 г. резервни части за самолети на стойност почти 2 млрд. долара са били внесени в Русия от чужбина. Твърди се, че по-голямата част от тях - почти 1,5 млрд. долара - са били изпратени от централноафриканската държава, според митнически данни на Руската федерация, оповестени от The Moscow Times.

Още: Ефектът на санкциите: Масово руските микрочипове са дефектни

Съмнителни компании

Руските компании, за които са внесени резервни части от Африка, имат признаци на фиктивни дружества.

Според руските митнически декларации най-големият вносител на части за самолети през 2023 г. е регистрираното в Габон дружество Ter Assala Parts. Нейният бенефициент е неназован гражданин на Киргизстан.

Ter Assala Parts не е вписана в търговския регистър на африканската държава. Мястото на регистрация на дружеството в габонската столица Либревил се намира в жилищна сграда. "Това е временна компания, която е измислена в Габон, за да извършва митнически трансакции, а след това ще изчезне", обяснява доктор на икономическите науки, цитиран от The Moscow Times.

Дружеството Ter Assala Parts внася в Руската федерация самолетни части на стойност 1,48 млрд. долара от Габон и Малдивите.

Още: След 15 свалени за месец самолета: Путин даде най-високата оценка на руската авиация

Какви резервни части се внасят в Русия?

Според руските митници Ter Assala Parts внася в Русия резервни части за самолети Boeing и Airbus: кислородни маски, шайби, тръби, болтове, гайки, скоби, регулатори на горивото, използвани компютри и системи за предупреждение за сблъсък със земята и измерване на нивото на горивото.

Освен това от Габон са внесени 15 употребявани двигателя за Boeing-737 и Airbus A320/A321 на стойност над 58 млн. долара.

Други две популярни дестинации за внос на самолетни части през 2023 г. са Тайланд (над 200 млн. долара) и ОАЕ (над 160 млн. долара).

Още: 10 самолета за 10 дни: Русия губи самолети 20 пъти по-бързо, отколкото може да ги замени

Санкциите и проблемите с руските самолети

Първите части за самолети от Габон заминаха за Русия през август 2023 г. Три месеца по-рано САЩ ликвидираха голям канал за доставка на вносни резервни части за Русия при заобикаляне на санкциите срещу Москва - бяха арестувани бизнесмените Олег Пацуля и Василий Беседин. На американските доставчици е била предоставена невярна информация за клиентите и крайното местоназначение на стоките. Сред клиентите на Пацуля и Беседин са били авиокомпаниите "Аерофлот", S7, "Победа", "Уралски авиолинии", "Утайр" и "Россия".

Само през декември 2023 г. имаше поне 11 случая, в които се появяваше проблем със самолет на руска авиокомпания по време на полет, сочи справка на The Moscow Times. Случаите стават все по-чести и причината е в санкциите, които бяха наложени на Русия след инвазията ѝ в Украйна - те отрязаха Москва от техническо обслужване на самолетите и доставка на оригинални резервни части за поддръжката им.

Още: Руски самолет Ил-76 се разби край Москва (ВИДЕО и СНИМКИ)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес