Проблемите на пазара на персонални компютри (PC) продължават, като продажбите не спират да се свиват след внушителния скок, отчетен по време на отминалата пандемия.
По данни на компанията за проучвания Gartner, доставките на персонални компютри намаляват с рекордните 28.5% през четвъртото тримесечие на 2022 година. Това е най-голямото понижение откакто компанията следи доставките от средата на деветдесетте години на миналия век, предава Yahoo Finance.
Спадът е особено изненадващ на фона на тенденциите от миналото, бележещи сериозно увеличение на продажбите на лаптопи и настолни компютри по време на празниците.
„Очакването на глобална рецесия, повишената инфлация и по-високите лихвени проценти оказаха голямо влияние върху търсенето на компютри.”, посочва в изявление Микако Китагава, директор анализи в Gartner.
„Тъй като много потребители вече имат сравнително нови персонални компютри, закупени по време на пандемията, липсата на достъпни цена измества всякаква мотивация за покупка, което води до спад на потребителското търсене на компютри до най-ниското си ниво от години”, добавя той.
Свиването на търсенето не засяга само потребителския сегмент. Според Китагава продажбите на PC на компании също са намалели, тъй като бизнесите отлагат поръчките заради страховете от икономическо забавяне.
Не се очаква продажбите на PC на предприятия да се завърнат към растеж поне до следващата година.
Понижението на пазара засяга всички основни доставчици на PC. Доставките на Acer намаляват с 41% на годишна база от 6.1 млн. през последното тримесечие на 2021 година до 3.5 млн. през четвъртото тримесечие на 2022 година. Продажбите на Lenovo, HP и DELL, които са най-големите играчи на този пазар, намаляват съответно с 28.6%, 29.1% и 37%.
В същото време, доставките на Apple се свиват с 10.2% на годишна база от 7.8 млн. през четвъртото тримесечие на 2021 година до 7 млн. през същия период на миналата 2022 година.
Производителите на чипове, сред които Intel, AMD и Nvidia отчитат слаби финансови резултати през последните тримесечия. През третото тримесечие Intel отчете приходи от 15.3 млрд. долара – спад от 15% на годишна база, докато Nvidia обяви понижение от 17% в приходите до 5.3 млрд. долара. AMD междувременно ревизира печалбите си в низходяща посока заради забавянето в продажбите на PC.
Бумът в продажбите на компютри приключва заради войната и влошаването на икономиката
Индустриите за персонални компютри и чипове се справят с вторичните трусове след първите дни на пандемията, когато първоначалните очаквания бяха, че потребителите ще намалят разходите по време на локдауните. Вместо това работници, студенти и обикновени хора започнаха масово да купуват лаптопи и настолни компютри за всякакви цели – от работата и училище до развлечения.
Производителите на чипове се опитваха да отговорят а търсенето – нещо, което важеше и за производителите на PC. Сега обаче, тези компании се намират под натиска на излишъци в наличностите.
Възходът за производителите на чипове се превръща в падение
Според предишни прогнози на Китагава, индустрията ще се завърне към растеж в идни 5 години. Това съвпада с времето, което ще бъде необходимо персоналните компютри, закупени в рамките на пандемията, да доближат края на жизнения си цикъл.