Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пенсионната система на Исландия е толкова успешна, че вече създава проблеми на страната

06 декември 2021, 09:56 часа • 12059 прочитания

Пенсионната система на Исландия е толкова успешна в натрупването на спестявания за бъдещите пенсионери, че наскоро бе обявена за най-добрата в света. Това обаче създава проблем за малката островна страна, тъй като активите на пенсионната система са два пъти по-големи от размера на исландската икономика.

Поради това правителството обмисля да разреши на инвестиционните мениджъри да диверсифицират вложенията си, като купуват повече активи в чужбина – нещо, което провокира централната банка да призове за високо ниво на предпазливост. По настоящите правила, делът на инвестициите в чужбина не може да надхвърля 50% от активите на пенсионната система.

„Системата стана толкова голяма”, казва финансовият министър на страната Бярни Бенедиктсон в интервю, говорейки за общата сума на спестяванията за пенсия, които възлизат на 6.4 трилиона крони (49 млрд. долара). „От само себе си се разбира, че не можем да ограничим всички инвестиционни възможности до вътрешния пазар.”, добавя той, предава Bloomberg.

Исландия, чиято икономика разчита на туризма, е уязвима на икономически цикли, завършващи с пукане на балона. Сътресенията, последвали фалита на Lehman Brothers през есента на 2008 г., осакатиха банковия сектор на страната, почти унищожиха местния фондов пазар, а пенсионната система се сви с над 20%.

Това, че някои финансови средства вече доближават горния праг за притежания в чужбина кара все повече гласове да призовават за повишаване на лимита.

Управителят на централната банка на страната Асгейр Йонсон предупреждава обаче, че всяко увеличение на максимлания праг трябва да бъде съобразено с икономиката на страната. Прекалено драстични промени могат да дестабилизрат кроната, точно в момент, в който страната се бори със спад на чуждестранните туристи в резултат на COVID-19 пандемията.

„Тябва да спечелим валутата, която те използват за да инвестират в чужбина, чрез продажба на риба или друг износ като туризма”, казва той в интервю.

Централната банка се споразумя с пенсионните фонодве през миналата година за спиране на инвестициите в чужбина за срок от 6 месеца. Целта бе защита на исландската крона на фона на пандемията.

Пенсионната система на Исландия изпреварва всички останали според индекса Mercer CFA Institute Global Pension Index за октомври, задминавайки Дания и Нидерландия.

Силните страни включват „относително щедра“ държавна пенсия и добре управлявана и регулирана частна система, обхващаща всички служители, които допринасят с висок дял от доходите си.

Работещите исландци, включително служителите на непълен работен ден, трябва да внасят поне 12% от заплатата си за пенсия. Повечето трудови договори изискват вноска от 15,5%, от която работодателят плаща 11.5%.

Докато чуждестранните активи на пенсионните фондове нараснаха рязко по време на кризата, поради повишенията по световните капиталови пазари, нетните покупки на чуждестранна валута намаляха, посочиха от централната банка през миналия месец. Някои пенсионни фондове са доближили лимта за чуждестранни активи като дял от общия размер на активите, което ги спира да продължат с инвестициите зад граница.

Поради това, Исландската асоциация на пенсионните фондове предлага или пълно премахване на инвестиционния таван, или вдигането му до 60-65% от общия размер на активите.

Бенедиктсон подготвя оценка по въпроса и очаква правителството да го разреши в рамките на първата си година на управление, въпреки че е наясно с рисковете. „Трябва да се вслушаме, когато фондовете казват, че имат нужда от повече свобода на действие за чуждестранни инвестиции. Но когато говорим за това, всяка стъпка трябва да бъде обмислена”, казва той.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес