Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямото управляващо дружество в света: Войната в Украйна сложи край на глобализацията

25 март 2022, 11:35 часа • 14795 прочитания

Руската атака срещу Украйна сложи край на глобализацията, такава каквато я познаваме, посочи шефът на BlackRock, най-голямото управляващо дружество в света.

Лари Финк, изпълнителен директор на BlackRock, заяви в писмо до акционери в четвъртък, че отделянето на Русия от световната икономика в резултат на инвазията в Украйна е накарало правителства и компании да проучват зависимостта си от други държави.

„Руската инвазия в Украйна сложи край на глобализацията, която изживявахме през последните три десетилетия”, пише Финк, цитиран от CNN.

Изпълнителният директор на BlackRock, американска мултинационална компания, която управлява активи за 10 трилиона долара, предвижда, че руската изолация ще „подтикне компаниите и правителствата по целия свят да преоценят своите зависимости и да анализират отново своите производствени и монтажни” възможности.

Някои държави могат да се облагодетелстват от насочването на фокуса върху изграждането на собствена индустрия, тъй като компаниите могат да преместят операциите си на местна почва, става ясно от думите му.

Според Финк, COVID-19 пандемията е дала начален тласък на тези процеси.

В началото на пандемията, страните по света изпитаха затруднения да набавят продукти, произвеждани в Китай. Когато икономиките се отвориха отново, търсенето нарасна рязко, а веригите за доставки не смогнаха да отговорят на възстановяващата се икономическа активност. Това от своя страна вдигна инфлацията по света до нива, невиждани от десетилетия.

Недостигът на полупроводникови чипове удари индустрията през последната година, засягайки дейността на редица производители – от автомобилните концерни до технологичните компании.

Санкциите, наложени на Русия след атаката срещу Украйна, както и масовото напускане на руския пазар от различни международни компании, нанесе удар на световните пазари.

Цената на суровия петрол тип „Брент” нарасна до над 139 долара за барел в началото на месец март, тъй като купувачите започнаха да се притесняват зот евентуален шок с доставките. Цената на петрола падна след максимумите от преди няколко седмици, но все още остава на високо ниво.

„Енергийната сигурност се присъедини към енергийния преход като топ световен приоритет”, посочва Финк.

Въпреки, че потреблението на въглища може да нарасне през следващата година, тъй като Европа и Азия се опитват да намалят зависимостта си от руския газ и петрол, покачващите се цени на енергията могат да направят възобновяемите енергийни източници по-конкурентоспособни, смята той.

„В дългосрочен план, вярвам, че настоящите събития всъщност ще засилят прехода към по-зелени източници на енергия в много части на света”, пише Финк.

Още: Може ли Китай да спаси руската икономика?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес