Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-големият европейски инвеститор в Китай?

15 септември 2022, 10:29 часа • 4342 прочитания

Европейските инвестиции в Китай се дължат главно на дейността на шепа големи компании, главно от Германия, които увеличават вложенията си на този пазар. Това се случва на фона на липсата на нови играчи, които желаят да навлязат в икономиката на азиатската страна, сочи доклад на организацията за проучвания Rhodium Group, цитиран от Reuters.

Трите големи автомобилни производители – Volkswagen, BMW и Daimler, както и химическият концерн BASF, оформят 1/3 от всички европейски инвестиции в Китай за периода от 2018 г. до 2021 година, сочи докладът.

Като цяло Германия, е отговорна за 43% от всички преки чуждестранни инвестиции през разглеждания период, спрямо дял от 34% през предходното десетилетие. В близкото минало, бившият канцлер Ангела Меркел активно окуражаваше германските компании да навлизат на китайския пазар.

Докладът идва на фона на притесненията относно засилването на контрола на управляващата комунистическа партия върху обществото и икономиката на Китай. Тези опасения допринесоха за решението на новото правителство в Германия да предприеме стъпки в посока намаляване на зависимостта от Китай.

По ирония на съдбата, отчасти такива признаци на геополитическо напрежение тласкат някои компании да увеличат инвестициите в Китай, за да локализират персонала и да осигурят веригите за доставки, става ясно от доклада.

„Европейските инвестиции станаха много по-концентрирани, както по отношение на компаниите, които инвестират там и страните, от които идват, така и секторите, в които оперират”, посочват авторите на проучването.

Германия, Нидерландия, Великобритания и Франция оформят до 87% от европейските инвестиции в Китай през последните четири години спрямо дял от 69% през предходното десетилетие, според проучването.

Пет сектора – автомобили, преработка на храни, фармация/биотехнологии и производство на потребителски стоки, понастоящем оформят близо 70% от всички преки чуждестранни инвестиции, спрямо дял от 57% в периода 2008-2012 и 65% в периода 2013-2017.

Междувременно заинтересованите страни на място казват, че на практика няма нови европейски инвеститори, които са направили преки инвестиции в страната от избухването на пандемията насам, сочи докладът.

Това може да е временно явление, свързано с пандемията и отговорът на Китай за нулево COVID разпространение, пишат авторите.

„Разговорите със заинтересованите страни обаче предполагат, че може да действа по-дългосрочна динамика, като по-малките европейски компании не желаят да приемат нарастващите рискове от инвестиране в Китай.“

Още: Как Китай оценява икономическия удар от COVID кризата в страната?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес