Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай вече не е най-големият кредитор на САЩ

20 юли 2022, 11:51 часа • 14470 прочитания

Китай вече държи американски дълг за под 1 трлн. долара, което отнема лидерската позиция на страната като най-голям кредитор на САЩ. Това се случва за пръв път от 2010 година насам. Много китайски икономисти посочват, че валутните резерви на втората най-голяма икономика в света се стабилизират и страната се стреми да диверсифицира притежаваните от нея чуждестранни активи. В момента и увеличаването на основния лихвен процент от страна на Фед прави американските облигации непривлекателни за Китай.

През май китайското портфолио от американски книжа падна до 980.8 млрд. долара. Това е с 23 млрд. по-малко спрямо април и с почти 100 млрд. по-малко от предходната година, сочат данните на Министерство на финансите на САЩ, публикувани в понеделник, предава Business Insider.

Тенденцията на спад започва да се наблюдава още през ноември 2021 г., когато стойността на притежаваните от Китай облигации се равнява на 1.08 трлн. долара.

Действията на Китай са „демонстрация на диверсификацията при разпределението на резервните активи“, казва Ю Йондин, член на Китайската академия за социални науки, предава китайската медия Sina Finance.

„Китай трябва да се възползва сега, когато доларът не се обезценява и да намали валутните си резерви като плаща за повече американски стоки и услуги. Това съответства и на намерението САЩ да намалят собствения си търговски дефицит спрямо страната ни.“, добавя той.

Най-голям кредитор вече е Япония, която през май държи американски ценни книжа на стойност 1.212 трлн. долара, като месец по-рано стойността е била 1.218 трлн. долара.

Стойността на американските ценни книжа, които се държат от други страни спадна от 7.45 трлн. през април до 7.42 трлн. през май.

Въпреки че Китай е вторият по големина външен притежател на американски дълг, всъщност по-големият дял държавни облигации на САЩ се държи от Фед, американски компании и граждани. Общият дълг на САЩ е близо 30 трлн. долара, като Китай държи само около 4% от него.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес