Депутатите от дясното мнозинство в Италия гласуваха днес законопроект, който на практика отхвърля предложението на лявоцентристката опозиция за въвеждане на фиксирана минимална заплата.
Вместо това, той предоставя на правителството на Джорджа Мелони срок от шест месеца, за да направи заплащането на служителите "по-справедливо", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Още: Официално: Вдигнаха минималната работна заплата
Опозицията крещеше: Позор!
Камарата на депутатите прие текста със 153 гласа "за", 118 "против" и трима въздържали се под освиркванията на представителите на опозицията, които крещяха: "Позор, позор".
Лявоцентристкият законопроект бе заменен от текст, натоварващ правителството със задачата да намери решения, за да гарантира "пропорционално и адекватно възнаграждение" на служителите, както е предвидено от Конституцията, без да е фиксиран минимален праг.
Още: Румъния вдига минималната заплата, вече е далеч над 1000 лв.
Италия е сред петте страни в ЕС, заедно с Финландия, Швеция, Дания и Австрия, в които минималните заплати не са установени със закон, а се определят от колективно договаряне между работодателските организации и синдикатите.
Минималната заплата трябваше да е 1500 евро на месец
Законопроектът на опозицията предвиждаше въвеждане на минимална заплата от 9 евро на час (около 1500 евро на месец). "Това е тъжен ден за Италия. Вие сте на страната на експлоататорите и ударихте шамар на експлоатираните", заяви по адрес на правителството Ели Шлайн от Демократическата партия.
Според социологическите проучвания 70 на сто от италианците, включително много от избирателите на партиите от правителството на Мелони, подкрепят въвеждането на фиксирана минимална заплата.