Какво ще се случи с един от скандалните случаи на застрояване, този път в Бургас - намерението да бъде строено в двора на бургаското училище "Любен Каравелов", все още не е ясно.
Проблемът стана виден за хората от жилищен комплекс "Възраждане" на 16 май, когато родители забелязаха, че оградата на училището е съборена и започва строеж. Оказа се, че сградата ще се издига на метри от училищната библиотека.
Кметът на града Димитър Николов веднага разпореди спиране на строителството, а заповедта беше връчена на фирмата. В нея се дават предписания за обезопасяване на строежа.
В решаването на абсурдната ситуация се включиха и общинските съветници. На сесия на 28 май, те гласуваха реституираният терен да бъде отчужден и да стане част от двора на училището. Все още обаче, няма предложение към собствениците на земята, свързано с обезщетение чрез замяна на терена с обински имот или заплащане. "Категоричен съм, че при всички положения строеж на това място няма да има", заяви кметът Димитър Николов.
Actualno.com се свърза със зам.-кмета по строителство, инвестиции и регионално развитие Чанка Коралска, която потвърди тезата на кмета: "Позицията на община Бургас по случая е категорична, че на това място няма да има строеж и този имот ще дъде отчужден и приобщен към двора на училището. Всички мерки, които трябваше да бъдат предприети по спиране на строежа и преустановяване на строителните дейности, са направени. Това, което е задължен да извърши незабавно строителят, е да укрепи изкопа, да възстанови разрушената ограда и стълбите, които осигуряват достъп до учебния център, който се намира в двора на училището. Да, те обжалват пред съда, имат право, но за момента няма постановено решение на съда. Ние очакваме и до тогава сме си предприели необходмите действия, които имаме право по закон".
Става въпрос за това, че мерките са с предварително изпълнение и макар съдът да е отхвърлил предварителното изпълнение, общинските власти действат, защото няма окончателно съдебно решение по същество.
Actualno.com разговаря и с другата страна в лицето на Николай Богов, управител на строителната фирма: "Не може по такъв лесен начин общината да отчужди имот, който вече един път е бил върнат на собствениците по законен и съдебен ред, преди много години. По време на национализацията е отнет, а после през година 1998 година кандидатстват, за да си го възвърнат, не им го дават от общината и посочват този терен. Промени на ПУП и други са установени преди повече от 17 години. Тези строителни книжа, които ние в момента ги имаме, са напълно законосъобразни и са издадени не от някой друг, а от общината, за да можем да строим. Седем месеца имаше информационни табели на оградата, но никой никакво отношение не взе и не се обади, няма жалби, да кажат тук не искаме да има строеж. В момента, в който вземахме строителна линия, всичко беше наред. Ако някой имаше някакви претенции, трябваше да се обади. Ние сме най-потърпевши като строителна организация, защто сме хвърлили доста средства и сили и не знаем как ще ни бъдат възстановени от общината, след като тя иска да го отнеме този имот. А пък собствениците не искат да бъде отчужден с парични възнаграждения, а искат подобен имот със същите показатели. В момента те разговарят с областния управител, а аз лично помолих кмета за една среща за обсъждане на това положение и вземане на адекватни решения, които да бъдат благоприятни и трите страни – общината, общественият интерес и за собствениците на имота, които не са малко".