Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Истината за ромите разказва "Момиче, разпали огънчето"

19 септември 2017, 15:40 часа • 1358 прочитания

Един от хитовете на съвременната чешка проза – романът „Момиче, разпали огънчето”, излиза в превод на Красимир Проданов и издание на „Изида“. Авторът – Мартин Шмаус, пристига за нейната българска премиера. Събитието е на 27. 09. (сряда), от 18 ч., в залата на Чешкия център на ул. „Г. С. Раковски“ № 100.

Когато леля Ида вижда плетеницата от линии по дланта на малкия Андрейчо, цялата изтръпва... Защото разбира, че съдбата му е приготвила изпитания, тежки дори за един ром!

И наистина, Андрейчо твърде рано се сблъсква с безразличието на своите и омразата на чуждите. Бяга от изправителното училище и се отправя към земя обетована и желана – красивия планински край, в който предците му са мечтаели, огрявани от слънчицето, и са пеели, пробождани от хилядите звезди на нощния обзор.

Точно такава е и книгата на Мартин Шмаус – разкъсвана от копнежа по един свят, в който човек е свързан с корените си, и раздирана от тъжната музика на разделението, омразата и болката.

„Момиче, разпали огънчето” разказва изключително интригуващо, поетично и завладяващо за всичко, свързано с твърде болезнената и за нашето общество тема – ромите. От страниците на книгата звучи песента на ромски каруци, преплита се с вярванията и болките на този странстващ народ, за да излезе наяве и психологията му, която обяснява толкова много неща, на които сме свидетели и днес...

Заради завладяващия си сюжет и изключителната си образност книгата получава най-голямата чешка литературна награда – „Магнезия Литера”.

„Момиче, разпали огънчето” получава името си от стара и прочувствена ромска песен. Именно музиката е онова, с което познаваме най-добре ромите... Затова и Мартин Шмаус превръща своята книга в песен – тъжна и на моменти заглъхваща, но въпреки всичко красива, завладяваща, запомняща се.

За да създаде своя роман, авторът прибягва до помощта на най-уважаваните специалисти по ромска култура в родината си. За отбелязване е обаче и един любопитен факт. В цялата книга всъщност думата ром се среща един-единствен път... Навсякъде другаде се използва наименованието циганин, оцветено в много тоналности и обогатявано в редица разновидности.

Книгата на Мартин Шмаус се превръща в сензация при излизането си в Чехия, като предизвиква и множество дискусии за културата на ромите и мястото им в обществото днес. Много от прочелите „Момиче, разпали огънчето” променят коренно отношението си към ромите, провокирани от емоционалната история на главния герой Андрейчо. Мартин Шмаус не скрива нито едно от уродливите явления, съпровождащи асимилацията на тази част от населението както в епохата на социализма, така и в наше време. Или както възкликва един от читателите на „Момиче, разпали огънчето”, „характерите ни – нашите и на циганите, са толкова различни, че когато се разберем едни други, това може да се нарече само по един начин, чудо!”

За отбелязване е, че авторът на тази книга – Мартин Шмаус, се изявява рядко на литературната сцена и от години е директор на болница в малко чешко градче.

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес