Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Година след протестите Турция още защитава безнаказаността, твърди AI

10 юни 2014, 13:28 часа • 17354 прочитания

Близо година след мащабните и потушени с насилие протести в Турция управляващите страната продължават да защитават безнаказаността на силите на реда, а провежданата политика е по-репресивна от всякога. Това се казва в публикуван днес доклад на Amnesty International за ситуацията в югоизточната ни съседка, предаде БГНЕС.

"Една година след протестите в Гези позицията на правителството в областта на правото за протести изглежда по-репресивна от всякога", пише неправителствената организация. "Вместо да помисли за отворените рани през лятото на 2013 г. то продължава да прибягва към оскърбителна сила, за да отрече правото на турците да се събират мирно, продължава да опитва да потисне всеки протест и не полага никакви усилия за гарантиране на справедливост за жертвите на злоупотребите на силите на реда", допълва Amnesty.

Организацията осъжда и приетите неотдавна закони за ограничаване достъпа до социалните медии и ретроградните реформи в областта на правосъдието, които още повече политизираха съдебната институция и намалиха способността й да осъжда злоупотребите на правителството и да защитава основните права.

Над 5500 души вече са обект на съдебно преследване заради участието си в протестите от юни 2013 г., сочи докладът. "Партията на справедливостта и развитието избра пътя на нетолерантността, конфликта и поляризацията. Този път, ако се потвърди, само може да засегне още повече положението с човешките права в Турция", изтъква Amnesty. Организацията иска от режима да "промени поведението си спрямо тези критики".

Докладът е публикуван две седмици след първата годишнина от бунтовете в Гези, които поставиха началото на ожесточени сблъсъци между хиляди протестиращи и силите на реда. Десетки души загинаха в сблъсъците със силите на реда, стотици бяха ранени.

Турция е една от държавите в света, към които има най-много критики за неспазване на основни човешки права и свободи. Свободата на словото е изключително ограничена и десетки журналисти са осъждани заради свои материали. Неотдавна турският премиер Ердоган направи опит да забрани и социалната мрежа Twitter и сайта за видеосподеляне YouTube.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес