Албанският президент реагира на проучването "Анализ на потока от хора, наркотици и пари в Западните Балкани" на Глобалната инициатива срещу транснационалната организирана престъпност (GIATOC)., което гласи, че средствата, осигурени главно от международен трафик на наркотици, се изпират в строителния и туристическия сектор в Албания.
В реакцията си държавният глава заявява, че на всички влиятелни международни институции и организации е станало ясно, че престъпното явление пране на пари се е превърнало в система и че главно приходите от незаконен трафик на наркотици лесно се изпират в строителния и туристическия сектор .
„ В обявеното проучване за периода между 2017 и 2020 г. се посочва, че Тирана преживява бум на строителството и рязко увеличение на цените на имотите и жилищата, които са най-скъпите в региона. Това не може да се обясни с по-голямото търсене от реалната икономика или с увеличаването на официалното ниво на доходите, а напротив, това се обуславя главно от пари от организирана престъпност и корупция, които се инвестират в строителство и недвижими имоти“, казва Мета, цитирайки части от проучването.
Според изследването в периода от 2017 г. и 2020 г. цената на един квадратен метър за апартамент в Тирана през 2017 г. е била 861 евро. Но през 2020 г., само три години по-късно, цените са почти двойни, достигайки 1400 - 2000 евро на квадратен метър. В крайбрежния град Вльора, добави Мета, престъпни групи са инвестирали в туристическия сектор, включително изграждането на луксозни хотели на брега. Цените са се увеличили от 600 на 700 евро на квадратен метър през 2017 г. до 1000 или 1200 евро в началото на 2021 г.
„Албания не заслужава да бъде пералня на парите на местни, регионални и международни престъпни организации. Специалната прокуратура, държавната прокуратура и всички правоприлагащи институции не трябва да си затварят очите за незаконна дейност”, призовава Meта.