Докато успее да се върне в лагера, където живее, от него вече не е останало нищо, разказва Енад Алиуи - сириец, оцелял от скорошните руски въздушни нападения. “Братовчедите ни, роднините ни - в целия лагер имаше около 50 семейства. Загубих майка си, двете си племенници и майка им - моята сестра. Племенничката ми е била в леглото си, когато е загинала”, разказва той на ДВ.
На 24 октомври при руска бомбардировка беше унищожен палатков лагер близо до град Ал Хамама в северозападна Сирия, където живееха вътрешно разселени сирийци. Семейството на Алиуи живеело там от седем години, когато за втори път им се наложило да бягат заради войната. “Руските самолети се целеха директно между палатките”, разказва мъжът. “Очевидно беше, че нападението целеше да убие възможно най-много хора”, добавя той.
Това не е единствената такава атака по цивилни цели в северна Сирия, която се управлява от противниците на Башар Асад. През първата половина на месец октомври доброволческата група "Бели каски" се е отзовала на сигнали за 194 нападения в северозападна Сирия. 62 души са загинали и 230 са ранени. Други 67 хиляди за пореден път са били разселени. “Това е най-сериозната ескалация от 2019 година насам”, коментира местният координатор на ООН за региона Дейвид Кардън.
Още: Десетки жертви след удар с дрон във военно училище на режима на Асад (ВИДЕО)
Сирийски активисти съобщават също, че руските сили и тези на режима на Асад използват оръжия, които са забранени според международното право, включително запалителни оръжия като напалм или бял фосфор и касетъчни боеприпаси.
Кога ескалира насилието в Сирия?
Ескалацията на насилието в Сирия започна на 5 октомври с нападение във военната академия в град Хомс, чиито централни квартали все още се контролират от Асад. Безпилотни самолети, пренасящи експлозиви, атакуваха двора, където семейства се бяха събрали за празнична церемония по дипломирането на випуск. Убити бяха до 120 души, а много други са ранени. Нападението е първият голям пробив в сигурността на сирийското правителство от няколко години насам.
Сирийското правителство отговори със засилени въздушни бомбардировки на контролираните от опозицията територии в северозападната част на страната. Те продължиха през целия месец.
Още: Защо протестите в Сирия нямат шанс да разклатят властта на Асад? (ВИДЕО)
В същото време турските военни бомбардират и контролирани от опозицията райони в североизточната част на Сирия. Според Хюман райтс уоч турските бомбардировки са в отговор на "самоубийствен атентат на 2 октомври на входа на Министерството на вътрешните работи в турската столица Анкара, при който бяха ранени двама полицаи".
Самоубийственият атентат беше извършен от група, свързана с Кюрдската работническа партия (ПКК), която се счита за терористична организация от ЕС и САЩ. Турция смята, че кюрдската групировка, управляваща Североизточна Сирия, е близка до ПКК, поради което бомбардира там.
Как е свързано това насилие с конфликта между Израел и Хамас?
"Първоначалният двигател изглежда е било нападението срещу военната академия в Хомс, което се случи преди атаките на Хамас срещу Израел", казва пред ДВ Жулиен Барнс-Дейси, директор на програмата за Близкия изток и Северна Африка в Европейския съвет за външна политика. "Това несъмнено засили вътрешния натиск върху Асад да заеме още по-твърда позиция. Но изглежда също така вероятно режимът в Дамаск да се опитва да се възползва от сегашното международно внимание към Израел и Газа, за да засили атаките си с надеждата, че ще има повече пространство за маневриране."
Още: Сирийският президент Башар Асад пристига в Китай
Заедно с други арабски лидери сирийското правителство осъди продължаващите израелски атаки срещу Газа. "Но то може да вижда и възможност да продаде по-добре собствения си наратив, че реагира на тероризма по същия начин, както Израел", допълва Барнс-Дейси.
Нападенията на правителството на Асад срещу медицински центрове и цивилни не са нещо ново, добавя Радуан ал-Атраш, политически активист от сирийската опозиция, който живее в Идлиб. "Това се случваше преди, по време и след Газа. Живеем с това от години", каза той. "Но също така е вярно, че този режим ще се опита да се възползва от всяко събитие - било то в арабския регион или на международната сцена, за да извърши престъпления срещу собствения си народ."
Приликите между конфликтите
Съществуват и други усложнения, свързани със случващото се в Газа. Повечето от 4,5 милиона души, живеещи в контролираните от опозицията райони в Северна Сирия, разчитат на хуманитарна помощ, като много от тях живеят в лагери. Присъствието на Хизбула в Сирия също оказва влияние върху това. Ръководителят на независимата международна анкетна комисия на ООН за Сирия Пауло Пинейро отбеляза, че неотдавнашните израелски въздушни удари, които блокираха сирийските летища в Алепо и Дамаск, също са оказали влияние върху доставките на хуманитарна помощ. Израел привидно удари сирийските летища, за да предотврати достигането на повече бойци или оръжия до Хизбула в Сирия.
Още: Иран праща милиции в Сирия, за да потушат протестите срещу режима на Асад
Гражданската война в Сирия и произтичащата от нея хуманитарна криза също се конкурират за международното внимание - първо с войната в Украйна, а сега и с кризата в Газа. Има твърде много "конкуриращи се кризи", отбелязва заместник-главният координатор на ООН за Сирия Дейвид Кардън.
Източник: Дойче веле
В Сирия е все по-горещо: Задава се нова гражданска война (ВИДЕО)
Русия и Иран в тясна координация с цел изгонване на САЩ от Сирия
С помощта за Сирия правителството на Радев помага на Асад, не на пострадалите: Експертно мнение