Популациите на застрашените бозайници в Австралия са намалели с 38% за 20 години от средата на 90-те години, откриха нови изследвания.
Въпреки това има лъч надежда, тъй като сред загубите има някои значителни възстановявания в райони с целеви мерки за опазване, според учените, които разкриха националната база данни за бозайници, пише „Сабах“.
„Ключова констатация е, че в райони без активно опазване средните популации на застрашени бозайници са намалели с 60% през последните две десетилетия (1995-2016 г.), загуба от доста повече от половината“, казва водещият изследовател Елиса Байрактаров от университета в Куинсланд, предаде БГНЕС.
Коалите и кенгурата, както и по-малко известни видове местни гризачи са сред видовете бозайници, които през последните десетилетия са показали значително намаление на популациите.
Но Австралия също е постигнала известни успехи през този период благодарение на усилията за опазване, заяви Байрактаров в изявление.
„Когато разглеждаме всички обекти с насочено управление към опазването, виждаме, че средната популация е нараснала с 46% между 1995 и 2016 г.“, каза Байрактаров.
Това включва усилия за опазване, като контрол на дивите животни и управление на екологичните пожари.
Резултатите са от австралийския Индекс на застрашените видове, финансиран от правителството проект, над който Байрактаров и други прекараха четири години в разработване и събиране на данни.
Неотдавнашното добавяне на застрашени или почти застрашени бозайници към индекса - за когото се смята, че е първият по рода си в света - насочи вниманието върху тенденциите за австралийските популации от бозайници.
Тази година безпрецедентните пожари в Австралия са убили повече от 1 милиард диви животни. Учените се опасяват, че някои от уникалните и цветни видове на континента може да не се възстановят. Експерти, работещи на острова, твърдят, че пожарите са убили хиляди коали и кенгурута, а също така са повдигнали въпроси дали въобще има оцелели сред подобни на гризачи специфичен вид торбести бозайници.