Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поредно сериозно разминаване между Русия и САЩ в Съвета за сигурност на ООН*

14 април 2018, 20:00 часа • 5684 прочитания

ООН не може да предостави независими потвърждения, че при ударът в Сирия в събота не са загинали хора. Това заяви на извънредното заседание на Съвета за сигурност (СС) на ООН свикано по искане на Русия заради ударите на САЩ, Великобритания и Франция срещу Сирия, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

"Източници съобщават, че жертви при удара не е имало. Ние не можем да дадем независими данни за това", каза Гутериш, цитиран от международни агенции. Той подчерта, че инспекторите от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) се намират в Сирия и са готови да влязат в сирийския град Дума, където, според твърденията, защитавани от Запада, е използвано химическо оръжие.

В същото време, много вероятно е Съветът за сигурност на ООН да се размине отново с единната позиция за Сирия. Вече има данни за сериозно разминаване между представителите на Русия и САЩ и постигането на единство едва ли ще е налице в края на заседанието.

Времето за преговори за Сирия отмина, настъпи време за предприемане на действия. Това заяви постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли по време на заседанието. По думите ѝ, президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да даде заповед за нов удар по Сирия, ако сирийският лидер Башар Асад използва отново химическо оръжие.

Великобритания е готова да работи за мирно уреждане на конфликта за Сирия под егидата на ООН. Това заяви пред журналисти представителят на страната Карън Пиърс преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН. "Нанесените удари (по Сирия) са ясно послание, че САЩ няма да позволят на Асад да продължи да използва химическо оръжие. ...Аз говорих днес сутринта с президента Тръмп и той каза, че ако сирийският режим отново използва отровен газ, Съединените Щати са готови да действат", цитират думите ѝ международните агенции.

Постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя окачестви ударите на САЩ, Великобритания и Франция по Сирия като безотговорно поведение. "Вече свикнахме, че при осъществяване на съмнителните си геополитически амбиции, страните-агресори да обвиняват съзнателно режима на сирийския президент Башар Асад за всички грехове. Напоследък се появи мода за прехвърляне на отговорността върху Русия", каза той.

По думите му, всичко става "по отработена схема - провокация, лъжливи обвинения, фалшива присъда, наказание". Небензя коментира още, че "САЩ и съюзниците продължават да демонстрират въпиещо пренебрежение към международното право, въпреки че като постоянни членове на Съвета за сигурност са длъжни да спазват твърдо Устава на ООН". В допълнение Небензя заяви, че САЩ, Великобритания и Франция са могли в разстояние на 24 часа да прекратят конфликта в Сирия.

Междувременно по-рано бе съобщено, че Германия и Франция смятат да инициират нов формат с привличане на влиятелни страни за търсене на политическо решение за конфликта в Сирия. Това е коментирал германският външен министър Хайко Маас. Според ТАСС той е казал, че преговори между САЩ, Франция, Великобритания и Германия за Сирия ще се състоят на 15 април в Лондон.

В началото на заседанието Русия внесе в Съвета за сигурност на ООН проект за резолюция, осъждаща нанесените тази нощ от Съединените щати, Великобритания и Франция удари по Сирия, предаде Франс прес. Текстът, с който агенцията се е запознала, изразява "голямо безпокойство" от "агресията" на западните сили срещу суверенна държава, която нарушава "международното право и Устава на ООН". Проектът беше разпространен малко преди Съветът за сигурност да се събере извънредно – в 18:00 часа българско време по искане на Русия.

Руският постоянен представител в ООН Василий Небензя поиска гласуването по текста да се състои в края на заседанието. На практика обаче няма шансове резолюцията да бъде приета. Трите западни сили, нанесли ударите по Сирия, имат право на вето в Съвета за сигурност, а така или иначе е малко вероятно проектът да събере подкрепа от девет гласа, при каквато ще се наложи САЩ, Франция и Великобритания да го блокират.

* В крайна сметка проекторезолюцията на Русия не беше приета, като единствено Китай и Боливия я подкрепиха.

Мария Иванова
Мария Иванова Отговорен редактор
Новините днес