Сирийското правителство се съгласи на примирие в северозападната част на провинция Идлиб при условие, че се сключи турско-руска сделка за създаване на буферна зона, съобщи сирийската държавна агенция SANA, цитирана от АФП.
Цитиран е военен източник, който обяви "одобрението на режима за прекратяване на огъня в зоната за деескалация в Идлиб, започваща от тази вечер", при условие, че джихадистите и бунтовниците изтеглят въоръжението и силите си от буферната зона според споразумението, сключено през септември в руския курорт Сочи. Това съобщение дойде, след като днес в Казахстан бяха възобновени преговорите между подкрепящата бунтовниците Турция и съюзниците на режима Русия и Иран, уточнява БГНЕС.
Руският пратеник в Сирия приветства решението на Дамаск. "Разбира се, ние приветстваме решението на сирийското правителство да въведе примирие", каза Александър Лаврентиев, цитиран от агенция Интерфакс след първия ден на мирните преговори в казахстанската столица Нур-Султан, които приключиха снощи.
Ролята на САЩ
"Ние продължаваме дискусии на различни нива, включително на военно ниво. Турците искат по-дълбока зона от тази, която според нас има смисъл да се създава", съобщиха от Държавния департамент на САЩ.
Обсъждат се варианти за зона с ширина между 5 и 14 км, от която ще бъдат изтеглени тежкото въоръжение и войските. От САЩ обаче уточняват, че има различия в позициите на Вашингтон и Анкара как да се действа във въпросната зона.
По-рано тази седмица бе съобщено, че ръководителят на турското министерство на отбраната Хулуси Акар е провел телефонен разговор с ръководителя на Пентагона Марк Еспер, по време на който страните са обсъдили зоната за сигурност в северната част на Сирия.
Ситуацията в момента
По-голямата част от провинция Идлиб, както и части от провинциите Хама, Алепо и Латакия - които в момента са обитавани от около три милиона жители - се контролират от "Хаят Тахрир ал Шам", джихадистка група, ръководена от бившия филиал на "Ал Кайда" в Сирия. Предполагаше се, че регионът е защитен от мащабна офанзива на правителството в резултат на турско-руската сделка, но той е попадна под нарастващ обстрел от Дамаск и неговия поддръжник Москва от края на април.
Правителството на сирийския президент Башар Ал Асад обвини Турция, че се бави в изпълнението на сделката, която предвижда създаването на буферна зона с широчина до 20 километра, разделяща бойци на бунтовниците и режима.
Правителствените сили и джихадистите се сблъскаха в по периферията на буферната зона, в резултат на което бяха убити близо 2000 бойци, включително повече от 930 лоялни на режима. Болниците, училищата и пазарите в Идлиб бяха засегнати от сраженията.