Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде може да възникне бъдещата палестинска държава?

05 януари 2014, 09:40 часа • 41213 прочитания

Америка дълго беше изоставила палестинския въпрос, защото имаше собствени проблеми и грижи. Под американско посредничество сега отново се водят преговори за Близкия изток. Ключова роля в тях играе въпросът за границите по река Йордан.

Израелските и палестински преговарящи имат на разположение по-малко от четири месеца до края на преговорите. Те започнаха през юли миналата година и е предвидено да приключат през април 2014 година. Никой не може да каже дали ще бъдат подновени след тази дата.

В момента няма белези за особено сближаване на позициите. Ако бъде основана палестинска държава, Израел иска да разположи войски в долината на река Йордан, за да се предпази от евентуални нападения от източна посока. Това предложение е залегнало и в пакета за сигурност, представен от американския външен министър Кери.

Американският дипломат инициира последния засега кръг преговори и посредничи между двете преговарящи страни. Палестинците са категорично против разполагането на израелски войски по бреговете на река Йордан. Те твърдят, че това би нарушило суверенитета на бъдещата палестинска държава. Арабската лига също се обяви против предложението.

Река Йордан като граница?

Река Йордан играе много важна роля в близкоизточния конфликт. По време на арабско-израелската война през 1948 година Йордания завладя обширни части от Западния бряг и източен Ерусалим и премести границата отвъд река Йордан. По време на шестдневната война през 1967 година Израел си възвърна тези области. Оттогава насам река Йордан е границата между двете държави.

На западния бряг на река Йордан, на територията на днешната израелска държава, се намира регионът, където в неопределено бъдеще може да възникне палестинската държава. През 1994 година Израел и Йордания подписаха мирен договор. Но израелците се опасяват главно от две неща - от проникването на екстремисти от Йордания и евентуалната възможност те да поемат властта и на Западния бряг на река Йордан. Израел иска чрез военно присъствие да се предпази от тези рискове.

Присъствието на войски обаче е само една от спорните точки в преговорите между Израел и палестинците. Понастоящем преговорите и без друго се водят непряко - между американци и израелци, както и между американци и палестинци. Главният преговарящ от палестинска страна Саеб Ерекат не вижда признаци за скорошно единение: "Израел продължава строителството на селища, налага волята си и убива палестинци", заяви той. Въпреки това Ерекат не изключва съвсем и възможността за евентуален пробив в преговорите.

Израелски политици също сигнализират желание за продължаването им. Бившият директор на израелското вътрешно разузнаване Яков Пери заяви за израелски вестник, че сегашните преговори протичат в атмосфера на "предпазлив оптимизъм". Според него в бъдеще не може да се очаква трета интифада или продължителни бунтове на палестинците, въпреки последните актове на насилие.

Ще минат години докате се стигне до пробив

Палестинският политолог Басем Зубайди обаче казва, че неговите сънародници не са твърде оптимистимно настроени: "Докато Израел продължава заселническата си политика, намалява и вероятността да се намери достатъчно обширна територия, върху която да бъде създадена палестинската държава", каза Зубайди в разговор с Дойче веле.

Политологът се застъпва за продължаване на мирния процес, но се съмнява, че преговорите ще доведат до осезаеми резултати: "Палестинците продължават да страдат от бедност и безработица. Повечето от тях са загубили надежда, че положението им може да се подобри. Затова няма да се изненадам, ако след две или три години нещата се променят и избухне нова вълна от насилие", казва Басем Зубайди.

Израелският икономист Шир Хевер е по-оптимистично настроен. Според него все повече израелци разбират, че нещата не могат да продължават така вечно: "Все някога и правителството трябва да реши дали да прекрати окупацията и да признае правото на палестинците на собствена държава", казва той. Дотогава обаче ще изтече още много вода...

Източник: Дойче Веле

Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес