В Япония възрастните хора извършват дребни престъпления като кражби и вандализъм, за да отидат в затвора. Причината за това е, че там има безплатна храна, медицински грижи, а и намират нови приятелства, с които бягат от самотата, разказва CNN.
Броят на затворниците над 65 години се е увеличил близо четири пъти в страната през последните години. Мнозина отново нарушават закона след освобождаването си в опит да се върнат зад решетките, а някои са готови да се откажат от пенсиите си, за да останат в затвора за постоянно. „Има дори хора, които казват, че са готови да плащат 20 000 или 30 000 йени (между 130 и 190 долара) на месец, само за да живеят тук завинаги“, казва Такайоши Ширанага, служител в женския затвор Точиги, разположен северно от Токио.
Сред светлорозовите стени на затвора и странно спокойните зали пребивава и 81-годишната Акийо. Тя излежава присъда за кражба на храна от магазини. „В този затвор има много добри хора“, казва жената, на която CNN скрива истинското име по нейно желание „Може би този живот е най-стабилният за мен“, споделя жената.
Още: На опашка за затвора: Местата за лишаване от свобода в Словения са пълни на 130%
Когато извършва втората си кражба, Акийо живее с „много малка“ пенсия, която се изплаща само на всеки два месеца. С по-малко от 40 долара две седмици до следващото й плащане, тя взима решение и краде от магазина, мислейки, че това ще бъде незначителен проблем, разказва Акийо. Заради предишната й присъда, тя автоматично влиза зад решетките.
Без сериозна семейна подкрепа, Акийо спряла да се интересува от бъдещето или какво ще се случи с нея. 43-годишният й син, който живеел с нея, преди да бъде затворена, често й казвал: „Иска ми се просто да си отидеш“. „Имах чувството, че вече не ме интересува какво се случва“, казва тя. „Помислих си: „Няма смисъл да живея“ и „Просто искам да умра“, добавя жената.
😢 Mass imprisonment of grandmothers from Japan
— NEXTA (@nexta_tv) January 22, 2025
In Japan, elderly people are committing petty crimes such as theft and vandalism to go to prison, where there is the free food, medical care and companionship they lack in freedom.
The number of prisoners over 65 has nearly… pic.twitter.com/7fP234dT3g
Жените в Точиги живеят зад решетките и трябва да работят във фабриките на затвора, но това е добре за някои от тях. Вътре те получават редовно хранене, безплатно здравеопазване и грижи за възрастни хора – заедно с компанията, която им липсва отвън. Йоко, на 51 години, е била хвърляна в затвора по обвинения в наркотици пет пъти през последните 25 години. Всеки път, когато се върне, затворническото население изглежда остарява, казва тя. „Някои правят лоши неща нарочно и ги хващат, за да могат да дойдат отново в затвора, ако им свършат парите“, казва тя, която CNN също представя с псевдоним.
Огромна част от възрастните хора са под прага на бедността
Кражбата е най-често срещаното престъпление, извършвано от възрастни затворници, особено сред жените. През 2022 г. повече от 80% от възрастните затворнички в цялата страна са били в затвора за кражба, според данни на правителството.
Някои го правят за оцеляване – според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие 20% от хората над 65 години в Япония живеят под прага на бедността. За сравнение – средното ниво сред останалите страни членки на организацията е 14,2%.
Още: Почина най-възрастният човек в света (СНИМКА)
„Има хора, които идват тук, защото е студено или защото са гладни“, признава Ширанага, пазач в затвора. Тези, които се разболеят, „могат да получат безплатно медицинско лечение, докато са в затвора, но след като напуснат, трябва да го платят сами, така че някои хора искат да останат тук възможно най-дълго“, разказва пазачът.
В цяла Япония броят на затворниците на възраст 65 или повече години се е увеличил почти четири пъти от 2003 г. до 2022 година, като това е променило характера на лишаването от свобода. „Сега трябва да им сменяме памперсите, да им помагаме да се къпят, да ядат“, казва Ширанага. „В този момент се чувствам повече като старчески дом, отколкото затвор, пълен с осъдени престъпници“, допълва той.
Част от проблема за бившите затворници е липсата на подкрепа, след като влязат отново в обществото, каза Мегуми, пазач в затвора в Точиги, която CNN идентифицира с малкото й име само за поверителност. „Дори след като са освободени и се върнат към нормалния живот, няма кой да се грижи за тях“, каза тя. „Има и хора, които са били изоставени от семействата си след многократно извършване на престъпления, те нямат къде да принадлежат“, допълва жената.
Ролята на държавата
Властите признават за проблема, като през 2021 г. министерството на социалните грижи каза, че възрастните затворници, които са получили подкрепа след напускане на затвора, е много по-малко вероятно да извършат повторно престъпление, отколкото тези, които не са го направили. Оттогава министерството засили своите усилия за ранна интервенция и центрове за обществена подкрепа, за да подкрепя по-добре уязвимите възрастни хора, се казва в него.
Още: Искал да впечатли момиче: 19-годишен ще лежи в затвора, защото рисува в метрото в Солун
Министерството на правосъдието също стартира програми за затворнички, които предоставят насоки за независим живот, възстановяване от пристрастяване към вещества и как да се ориентират в семейните отношения. Сега правителството обмисля предложения да направи жилищните помощи достъпни за повече възрастни хора, като 10 общини в Япония вече тестват инициативи за подкрепа на възрастни хора без близки роднини. Но не е ясно дали това ще е достатъчно в страна с една от най-дългите в света продължителност на живота и най-ниската раждаемост.
Възрастното население се увеличава толкова бързо, че Япония ще има нужда от 2,72 милиона болногледачи до 2040 г., според правителството – което сега се бори да насърчи повече хора да навлязат в индустрията и да внесе чуждестранни работници, за да запълни празнините. Това е очевидно в Точиги, където служителите „активно молят (затворници) с квалификация за медицински сестри да предоставят медицински грижи“ за други възрастни затворници, каза Мегуми.
Още: Затворници отвлякоха двама надзиратели в Италия
51-годишната Йоко е една такава болногледачка, която е получила квалификацията си по време на последната си присъда. Сега, когато няма достатъчно служители в затвора, които се грижат за възрастните хора, тя помага на други затворници да се къпят, да се преобличат и да се движат, каза тя. През цялото време затворите продължават да се пълнят с побелели затворници.
Акийо приключва присъдата си през октомври. Говорейки пред CNN месец преди освобождаването си, тя казва, че се срамува и се страхува да се изправи пред сина си. Тя възнамерява да се извини и да го помоли за прошка, но каза: „Страхувам се как може да ме възприеме“, казва жената. „Да си сам е много трудно нещо и се срамувам, че се озовах в тази ситуация“, добави тя. „Наистина чувствам, че ако имах по-силна воля, можех да водя различен живот, но сега съм твърде стара, за да направя нещо по въпроса“, отбелязва горчиво жената.