Йеменските бунтовници хути, подкрепяни от Иран, освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, на борда на който има и двама българи - капитан и втори капитан. Останалите са 17 филипинци, трима украинци, двама мексиканци и румънец - общо 25 души. Пускането на пленниците идва повече от година след като хутите превзеха плавателния съд край бреговете на Йемен, съобщи телевизия Al Masirah в сряда, 22 януари.
Ден по-рано проектът на военния анализатор Руслан Трад - De Re Militari - съобщи, че екипът им е получил информация за съгласие за освобождаването на кораба. Съобщението гласеше, че това ще стане "в близките дни".
Още: Хутите спират атаките срещу международното корабоплаване и Израел
Българското правителство потвърди новината малко по-късно и стана ясно, че правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци.
Екипажът е в Оман
Екипажът е бил предаден на Оман „в координация“ с палестинската войнствена групировка "Хамас", след като с Израел беше постигнато споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщи Al Masirah, която е собственост на хутите, цитирана от Reuters. Оман още не потвърждава новината, въпреки че по-рано в сряда самолет на Оманските кралски военновъздушни сили извърши полет до Йемен, отбелязва Associated Press.
Снимка: Getty Images
В преговорите са участвали още от японското правителство, представители на Палестина и българското правителство. Според De Re Militari - участието на нашата изпълнителна власт е било "минимално", макар че в последните месеци бившият служебен премиер Димитър Главчев и президентът Румен Радев показваха, че водят дипломация:
- Главчев пред близки на отвлечени български моряци: Работим активно да се приберат скоро;
- Радев изкушава Иран с икономически облаги, ако ни помогне да освободим моряците от "Galaxy Leader".
Проиранските бунтовници задържаха плавателния съд по време на масираната си кампания на обстрел по западни и израелски кораби в Червено море и Аденския залив. По този начин те подкрепяха "Хамас" във войната в Ивицата Газа, подпалена след клането на групировката на израелска територия на 7 октомври 2023 г.
Собственикът на кораба е Galaxy Maritime, а плавателният съд е бил нает от японската компания Nippon Yusen. Корабът е свързан с израелския милиардер Ейбръхам „Рами“ Унгар, който е известен като един от най-богатите хора в Израел.
Плаващият под флага на Бахамските острови автомобиловоз е бил отведен до пристанище Ходейда в контролирания от хутите Северен Йемен, след като групировката го превзе в морето на 19 ноември 2023 г.
Снимка: Скрийншот, marinetraffic.com
Хутите и войната в Израел
От началото на войната между Израел и "Хамас" в Ивицата Газа през октомври 2023 г. хутите са атакували над 100 търговски кораба с ракети и дронове.
Още: МВнР: Работи се активно по случая с отвлечените българи на борда на Galaxy Leader
Те са превзели един кораб и са потопили два в рамките на кампанията, при която са загинали и четирима моряци. Други ракети и безпилотни летателни апарати или са били прехванати от отделни коалиции в Червено море, ръководени от САЩ и Европа, или не са успели да достигнат целите си, включително западни военни кораби.
Миналата седмица Израел и "Хамас" постигнаха прекратяване на огъня, с което спряха 15-месечната война, опустошила Газа и разпалила Близкия изток. Това примирие явно е било добре дошло за екипажа на Galaxy Leader.
Българската дипломация
Снимка: Президентство на Република България
През февруари 2024 г. тогавашният министър на транспорта Георги Гвоздейков заяви, че моряците от Galaxy Leader са живи и здрави и се намират в хотел под охрана. Още тогава той каза, че тяхното прибиране към България се организира от Министерството на външните работи.
През март миналата година МВнР обяви отново, че се "работи активно" по случая. В края на март президентът Румен Радев призова Палестина за подкрепа при освобождаване на пленените моряци: Радев призова Палестина за подкрепа при освобождаване на заложниците от Galaxy Leader.
През септември държавният глава се срещна с иранския си колега Масуд Пезешкиан в Ню Йорк - в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Тогава той поиска помощ от Техеран за пускане на моряците от плен, като обеща икономически ползи за Ислямската република.