Мини кратер, нарастващ с всеки изминал момент, възникна няколко дни, след като бе положен нов асфалт на пътен участък в Асеновград. Дупката е с немалки размери и се намира точно до канализационна шахта на кръстовището межу улиците „Любен Каравлов“ и „Захари Стоянов“. Ремонтните дейности по тази отсечка бяха извършени във връзка с осъществяването на Водния цикъл в Асенoвград и бяха завършени едва преди около седмица.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Пропадането се случи няколко дни след новото асфалтиране, а дупката вече е дълбока близо педя. Мястото е обезопасено по имропвизиран начин – обозначено е с тухли и клон от дърво, а непосредствено до ямата е позициониран контейнер за смет - с цел предотрватяване на евентуални пътнотранспортни произшествия. Живеещи наблизо твърдят, че асфалтът е рухнал изведнъж, без от там да преминават автомобили или да има друга видима причина. „Днес седяха и гледаха дупката умно, чудейки се как ли е станало така...“, с шеговит тон коментира в социалната мрежа жена. Екипът на Actualno.com опита да потърси информация от ресорния заместник-кмет инженер Петър Бояджиев, но той не отговаряше нито на стационарния, нито на мобилния си телефон в днешния следобед. Успяхме да се свържем с Атанас Тошев - директор на Дирекция "Строителство, благоустройство, строителен контрол и екология” към Община Асенoвград.
Той посочи, че не е запознат със ситуацията, за проблема чува от нас и още днес ще разпореди проверка. Поради това, засега няма информация какви са причините за пропадане на асфалтовата настилка в проблемния участък, нито коя от трите фирми изпълнители е реализирала конкретно този обект. Не става ясно и за чия сметка ще бъдат покрити щетите, на каква стойност ще са, има ли гаранционен срок и до колко време ще се осъществят ремонтни дейности на току що ремонтираната отсечка. Припомняме, че общата сума, необходима за инвестицията, е в размер на повече от 106 000 000 лева. Безвъзмездна финансова помощ се отпуска от Европейския съюз в рамките на около 80 000 000 лева, а Община Асеновград съфинансира с близо 8 000 000 лева. За да може да започне и да се движи планово изпълнението на Водния цикъл в града Общинска администрация, с решение на местния парламент, пое риск за теглене на кредити. Първоначално взетият заем е в размер на около 8 000 000 лева, като към момента се планира да бъде изтеглен още един - в рамките на 2 000 000 лева.