Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Северен поток 2" заплашва сигурността в Балтийско море?

28 юли 2021, 11:21 часа • 2610 прочитания

Изграждането на „Северен поток 2“, газопровод, който минава от Русия до Германия през Балтийско море, се обсъжда дълго време, включително от шведски политици. Това касаеше шведите, защото преди няколко години „Газпром“ искаше да наеме пристанището Слите в шведската провинция Готланд за изграждането на тръбопровода. Не му беше позволено - и това е добре за сигурността на Швеция, дори ако готландците пропуснаха добра сделка, пише шведското издание Barometern в материал, представен без редакторска намеса от агенция Фокус.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Политизирането на тръбопроводите в Балтийско море представлява проблем от гледна точка на международното морско право. Но тук си струва да припомним, че самата Русия не се поколеба с помощта на своя флот, за да демонстрира отношението си към кабела Nordbalt, който шведите прокараха от Нибро до Литва.

Ако не беше външнополитическото поведение на Русия такова, каквото е, въпросът за „Северен поток-2“ нямаше да бъде толкова остър. Според руснаците това е само изгодна сделка за всички участници. Всъщност самите те са виновни, че този въпрос е получил много допълнителни измерения.

Тази година нещата получиха нов обрат. Франция, която преди това призоваваше Германия да затвори проекта, прекрати натиска върху Берлин. А САЩ, които преди това наложиха санкции на германския бизнес, сега промениха стратегията си. Това се вижда от думите на високопоставения американски дипломат Виктория Нуланд:

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

„Въпреки че все още се противопоставяме на газопровода като такъв, сключихме споразумение с Германия: ако Русия, както някои се страхуват, се опитва да използва газопровода като инструмент за натиск - и тя вече направи същото срещу Украйна с помощта на други тръбопроводи - в отговор ще бъдат въведени допълнителни санкции ”.

Всичко това само подчертава, че основният проблем на този тръбопровод не е зависимостта от газ – тя очевидно може да бъде избегната и плановете за контрамерки вече съществуват. И ако Германия също беше спряла така ревностно да се противопоставя на ядрената енергия, ситуацията щеше да стане още по-обнадеждаваща. Но далеч по-голямата опасност е, че Русия може да използва тръбопровода, за да увеличи военното си присъствие в Балтийско море.

И все пак дискусиите най-често се въртят около въпроса за енергийната зависимост.

Идеята за спиране на строителството винаги е била повече или по-малко безнадеждна: Германия е най-голямата икономика в ЕС и нейните енергийни нужди не могат да бъдат пренебрегнати. Трябваше да се намери начин да се реши този проблем.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Но рисковете все още са налице. Фактът, че САЩ се договориха за стратегия с германците и освен това отмениха санкциите срещу германските компании, участващи в проекта, ще има много благоприятен ефект върху укрепването на американо-европейските отношения, които бяха разклатени през бурните години на управлението на Тръмп.

Добрите отношения между Германия и САЩ са от ключово значение за военната сигурност на Европа - включително Швеция. И е много важно да се действа в ситуация, в която Русия увеличава присъствието си в Балтийско море.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес