Противниците на Северен поток-2 са бесни, че както се оказа, германските компании заобикалят американските санкции за проекта и продължават да участват в него. На темата е посветена публикация в eadaily.com.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
На 23 февруари главният комитет за самоуправление на Росток, Германия, одобри отдаването под наем на част от общинската брегова ивица на фирмата ROKAI GmbH. Срокът за ползване е до края на февруари 2022 г. с възможност за удължаване с още шест месеца. Получателят на лизинга възнамерява да използва района за обслужване на снабдителни съдове и зареждане на турбини за вятърни паркове. Росток планира да спечели 3 милиона евро от лизинга.
Както съобщава обществената телевизия на федералната провинция Мекленбург-Предна Померания, само две седмици след решението наетият обект започва да работи и снабдителният кораб Artemis Offshore, който участва в Северен поток-2, акостира на кея. От пристанището е съобщено на телевизионната компания, че в малката търговска зона е организиран склад за контейнери.
Този обрат на събитията не хареса на Зелената партия, но се оказа, че ROKAI GmbH не попада под санкциите на САЩ, тъй като, според NDR (радио- и телевизионен оператор), тя работи по проекта за газопровода в Балтия чрез Фонда за защита на климата и околната среда, която е създадена от федералното правителство на Мекленбург - Западна Померания.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
„Фондацията „Обществен интерес“ е предназначена да популяризира проекти в областта на опазването на околната среда, природата и климата. Фондът планира да закупи компоненти и оборудване, необходими за завършването на строителството на газопровода Северен поток-2. Целта е да се избегне, доколкото е възможно, заплахата от санкции на САЩ срещу компании, участващи в изграждането на газопровода“ - се казва на уебсайта на парламента на федералната провинция Мекленбург - Предна Померания след одобряването на създаването на фонда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Същността му се крие във факта, че санкциите на САЩ срещу Северен поток-2 не се отнасят за държавни агенции и германските компании могат да участват в проекта чрез фонд, който действа като посредник.
Въпреки това, след като информацията беше оповестена публично, кметът на Росток Клаус Рухе Мадсен реши да се подсигури с допълнителна проверка на ситуацията с наемателя.
NDR твърди, че ROKAI GmbH е наскоро създадена от бивш служител на Krebs. Известно е, че неговите кораби са участвали в Северен поток-2, били ангажирани в смяната на екипажите на тръбопроводи и са контролирали зоните за сигурност на конструкцията на тръбопровода. ТВ-компанията добавя, че компанията твърди, че е участвала в преоборудването на тръбополагащата инсталация на кораба „Академик Черски”, но се оттеглила от проекта в края на януари.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
В средата на февруари американската администрация представя на Конгреса доклад за прилагането на разширените санкции по Северен поток-2 и обяви, че 18 европейски компании доброволно са напуснали проекта. В същото време операторът Nord Stream 2 AG съобщи, че в изграждането на газопровода участват над сто компании на страните от ЕС.
Фактът, че германските компании могат да продължат да участват в Северен поток-2, породи гнева и иронията на противниците на проекта в Германия и Полша.
„Колегите във Вашингтон сега ще се съберат в най-мрачния ъгъл на Конгреса, ще пролеят тайни сълзи и след това публично ще се съгласят, че министър-председателят на Мекленбург-Западна Померания хитро ги е преметнал“ - пише Twitter политологът и старши изследовател в Института за евроатлантическо сътрудничество Андреас Умланд, експерт в отношенията между Украйна и Русия.
„Това се случва, когато заплашвате със санкции, но не ги налагате“ – казва Джулиан Репке, журналист от таблоида Bild, пред американското посолство. Той е известен с антируската си позиция и с факта, че неизвестни източници му разкриха информация за това как германските власти прикриват Северен поток-2.
Полският евродепутат Яцек Сариуш-Волски на свой ред написа, че устните възражения на САЩ всъщност са споразумение за Северен поток-2.
Както EADaily съобщи, в средата на февруари новата американска администрация представи доклад за санкциите до Конгреса, но само разочарова собственика на баржата Фортуна KBT-Rus LLC, който вече е под ограничения по друг закон за санкции за енергийни проекти на Русия. В отговор някои сенатори започнаха да изискват по-решителни действия от Белия дом, а републиканецът Тед Крус дори отказа да участва в процедурата за одобряване на кандидата на Белия дом за поста шеф на ЦРУ.
„Както знаете, тези доклади трябва да се представят на Конгреса на всеки 90 дни. През този 90-дневен период ще продължим да оценяваме дейностите около тръбопровода в региона. Ако тази дейност отговаря на критериите за налагане на санкции, тогава не се съмнявам, че тази администрация ще се съобрази с изискванията на закона. И ако законът казва, че трябва да бъдат наложени санкции срещу тези юридически лица за тяхната дейност около тръбопровода, тогава предполагам, че ще чуете повече от нас за това“ - казва на 11 март говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.
Робърт Дилън от Rainey Center for Public Policy (Център за публична политика „Рейни”) във Вашингтон смята, че сега е по-важно за новия президент на САЩ Джо Байдън да възстанови отношенията си с Берлин, който упорито се противопоставя на натиска и отказва да спре Северен поток-2.
„Недовършеният Северен поток-2 по дъното на Балтийско море е най-лошият сценарий за всички участващи страни, като се вземат предвид екологичните и дипломатическите последици. Байдън може да възприеме тръбопровода като лоша сделка за Европа, но също така той знае, че времето му в офиса е ограничено и списъкът му с приоритети е дълъг“ - пише американският експерт в Euractiv.
Освен това германският Handelsblatt пише, че новата американска администрация е готова да отмени санкциите от Северен поток-2, но изисква Берлин да изпълни редица условия.
„Германската страна трябва да постави пакетно решение на масата за преговори. В противен случай няма да можем да разрешим проблема по темата Северен поток-2 - казал за германското издание служител от американската администрация. Според него едно от условията е запазването на украинския транзит след 2024 г. и че експлоатацията на балтийския газопровод трябва да зависи от обемите на транзитиран газ."
Белият дом предлага също да се преразгледа съществуващия договор за транзит на газ през Украйна, който е валиден до 2024 година. Американците считат, че украинската страна трябва да създаде по-благоприятни условия, въпреки че „Газпром" вече плаща по най-високите тарифи за транзит на газ до Киев. Те са почти три пъти по-високи от полските ставки например.
Още две искания от Вашингтон са да се помогне за увеличаване на капацитета на украинските подземни хранилища и да се развие газопреносната система на страната за бъдещия транспорт на водород.
Междувременно довършителните работи по Северен поток 2 продължават. Barge Fortuna е приключила останалите 30% от последния участък на една линия в датски води. В същото време, както съобщават операторът на проекта и Датската енергийна агенция, „Академик Черски”, който сега се тества край Калининград, ще влезе във втората линия през март.
Превод: Ганчо Каменарски
Още: Швеция: Ето как руският газопровод се превърна в най-голямата дилема за Ангела Меркел