Три месеца преди изборите за Европейски парламент доминиращият дясноцентристки блок на Асамблеята е отслабен от разрива по отношение на това как да се справи с популисткия лидер на Унгария Виктор Орбан. Това пише агенция France Presse в свой коментар, цитиран от БГНЕС.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Консервативната Европейска народна партия (ЕНП) произведе сегашния президент на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и социологическите проучвания показват, че тя ще остане най-голямата група на парламента.
Но началото на кампанията на кандидата на ЕНП за председател на Еврокомисията Манфред Вебер бе засенчено от все по-резките атаки на Орбан срещу Юнкер и самите европейски институции.
Партията и Вебер сега са изправени пред нарастващи призиви за изгонване на унгарския националист от ЕНП от онези, които твърдят, че авторитарните му тенденции противоречат на европейските ценности. А битката в ЕНП отразява по-широката конфронтация на континента между основните утвърдени партии и в някои държави, нарастващата популистка вълна.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Вебер, германец от баварската консервативна партия ХСС, досега защитава решението на ЕНП да позволи на Фидес на Виктор Орбан да влее своите редици в парламента в Страсбург. Но пряката атака на унгарското правителство срещу комисията на Юнкер - с лансирането на антиимигрантска, евроскептична кампания - повиши натиска върху него да действа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Вие също имате право да знаете какво се подготвя в Брюксел", гласят материали от държавната кампания, заедно с образите на Юнкер и либералния американски милиардер Джордж Сорос. "Те искат да въведат задължителната квота за презаселване, да отслабят правата на държавите членки по отношение на граничната защита, да улеснят имиграцията с мигрантска виза", твърди правителството.
Това предизвика яростна реакция от говорителя на Европейската комисия, който заяви, че кампанията „необяснима“ и я нарече „нелепа конспиративна теория“. Но това също отключи и политически отговор от редиците на колегите на Орбан в ЕНП.
"Твърденията, направени в кампанията, са измамни, подвеждащи и не се основават на факти", пише Жозеф Дол, френският президент на дясноцентристката партия. "Силно осъждам атаките на Унгария и неоснователните заговори срещу президента Юнкер, който е истински християнски демократ и истински европейски лидер".
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Вебер разпространи в Тwitter позицията на Дол, но нито един от лидерите на партията не е призовал Фидес да бъде изгонена. Оценката на Юнкер вече беше известна. Той каза миналата година, че партията на Орбан няма място в ЕНП.
Дилема за Вебер
ЕНП избра Вебер за свой водещ кандидат с подкрепата на германския канцлер Ангела Меркел на партийна конференция в Хелзинки миналия ноември.
Главният съперник, бившият финландски лидер Александер Стуб, настояваше партията да се дистанцира от Орбан, но делегатите подкрепиха призива на Вебер за партийно единство.
Сега обаче той е под заплаха за липсата на харизма, а проучванията на общественото мнение сочат, че ЕНП ще загуби места на вота през май, макар и да остане най-големият блок. "Той е в капан. Ако започне дебата, той принуждава цялата партия да заеме позиция", твърди Ерик Морис от мозъчния тръст Фондация Шуман в Брюксел.
За да изхвърлят Фидес от групата, най-малко седем национални партии от ЕНП ще трябва официално да поискат това. Никой все още не е направил това.
Независимо от това Гунар Хокмарк, ръководител на шведския контингент, е написал лично на Вебер и настоява, че случаят с Орбан трябва да бъде обсъден на партийна среща следващата седмица.
А Отмар Карас, ръководител на списъка на кандидатите за европейски парламент за австрийската Консервативна австрийска народна партия, в сряда отново призова Фидес да бъде изгонена от групата.
Но най-голямата национална група, германците, са по-резервирани. "Ако го избутаме, той ще падне в ръцете на Салвини", спори германски евродепутат от ХДС на Меркел, говорейки при условие за анонимност.
Италианският вицепремиер Матео Салвини, лидер на крайнодясната Лига, не крие усилията си да формира евроскептичен фронт по време на кампанията. Той вече е в контакт с Орбан и лидера на френската крайна десница Марин льо Пен, които търсят съюз.
Без Фидес ЕНП ще загуби 12 от сегашните си 217 места в парламента, който ще наброява 705 места след Brexit.
Вебер ще се нуждае от поне половината от членовете на Европейския парламент да го подкрепят, ако иска да изпълни амбицията си да наследи Юнкер като ръководител на Комисията.
Той би могъл да направи това, като сформира широк съюзен център, но тъй като както ЕНП, така и социалистите се очаква да загубят места, той ще се нуждае от либерална подкрепа.
И ако го видят като съюзник на Орбан, няма да я получи. "Липсата на реакция от него го прави още по-малко отговарящ на правилата в очите на Зелените, социалдемократите и либералите," каза Морис. "Всичко това увеличава шансовете на алтернативен кандидат", твърди той.
В готовност е Мишел Барние, бивш френски министър, а сега главен преговарящ по Brexit от страна на ЕС.