Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ включиха в черния списък израелския производител на шпионския софтуер „Пегас“

03 ноември 2021, 18:31 часа • 2742 прочитания

Американските власти включиха израелския производител на шпионския софтуер „Пегас“ в списъка с ограничени компании, вземайки на прицел софтуера, оказал се в центъра на скандал, свързан с наблюдение на журналисти и длъжностни лица.

Компанията NSO беше въвлечена в полемика заради съобщенията, че десетки хиляди активисти за правата на човека, журналисти, политици и ръководители на бизнеси по целия свят са включени в списъка на потенциалните мишени на нейния софтуер „Пегас“. Смартфоните, заразени с „Пегас“, по същество се превръщат в джобни шпионски устройства, които позволяват на потребителя да чете съобщенията на мишената, да разглежда снимките ѝ, да проследява местоположението ѝ и дори да включва камерата ѝ, без тя да знае.

"Тези инструменти също така позволяват на чуждестранни правителства да извършват транснационални репресии, което е практика на авторитарни правителства, насочени към дисиденти, журналисти и активисти извън техните суверенни граници, за да заглушат инакомислието", се казва в изявление на Министерството на търговията на САЩ.

Вашингтон се насочи и към израелската компания Candiru, базираната в Сингапур Computer Security Initiative Consultancy PTE (COSEINC) и руската фирма Positive Technologies.

Включването на компаниите в така наречения "черен списък" означава, че износът за тях от американски организации е ограничен. Например сега за американските изследователи е много по-трудно да им продават информация или технологии.

През юли международно медийно разследване съобщи, че няколко правителства са използвали зловредния софтуер “Пегас“, създаден от NSO Group, за да шпионират активисти, журналисти и политици.

"Днешното действие е част от усилията на администрацията на Байдън-Харис да постави правата на човека в центъра на външната политика на САЩ, включително като работи за спиране на разпространението на цифрови инструменти, използвани за репресии", се казва в изявлението.

След скандала с израелския шпионски софтуер експерти на ООН призоваха за международен мораториум върху продажбата на технологии за наблюдение, докато не бъдат въведени правила за защита на човешките права.

Израелската отбранителна институция създаде комисия, която да преразгледа дейността на NSO, включително процеса, чрез който се издават лицензи за износ.

NSO настоява, че софтуерът ѝ е предназначен за използване само в борбата с тероризма и други престъпления, и твърди, че го доставя в 45 страни.

Източник: АФП

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес