Чрез натиск върху Северен поток-2 американците се опитват да решават външнополитически проблеми, каза Константин Блохин, водещ изследовател в Центъра за изследвания на сигурността на Руската академия на науките, в коментар за FBA на Economics Segodnya.
Още: Мъск: Освободете приятелите си от генериращата тъга пропагандна машина
Още: За намеса в изборите: Доналд Тръмп съди вестник и социологическа агенция от Айова
Изданието цитира Süddeutsche Zeitung, което на свой ред съобщава, че САЩ и Германия нямат съгласувано решение за газопровода.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и германският външен министър Хайко Маас не успели да сближат страните в кулоарите на срещата на Г-7 в Лондон. Министрите провели четиридесетминутен разговор за двустранните отношения между Берлин и Вашингтон.
Така Северен поток-2 остава една от основните проблемни области в отношенията между Германия и САЩ. Смяната на американските президенти не е променила нищо, Вашингтон се опитва да спре проекта за пренос на газ със санкции.
Още: "За милиарди": САЩ показа новото си посолство в Мексико
Още: "Страхотна среща": Найджъл Фараж разговаря с Илон Мъск във Флорида (СНИМКА)
Süddeutsche Zeitung отбелязва, че САЩ се страхуват от зависимостта на ЕС от руския газ, но това малко зависи от Северен поток-2. Този проект ще достави суровини в ЕС, които в момента идват чрез газопреносната система на Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разследват Илон Мъск и SpaceX, нарушавали протоколите за опазване на държавни тайни?
Още: САЩ потвърдиха за стотици загинали и ранени севернокорейци в Курск
Има и разногласия в управляващата коалиция на ФРГ. Министърът на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер на среща с ръководителя на Пентагона Лойд Остин призова за временно спиране на проекта и предложи да се обвърже изпълнението му с „поведението на Русия“.
Крамп-Каренбауер представлява партията ХДС-ХСС и е протеже на германския канцлер Ангела Меркел, която многократно е заявявала, че Северен поток-2 е икономически проект и е изразила пълна подкрепа за него.
Подобни настроения в ХДС-ХСС не са уникални и това оставя възможност за промяна в позицията на християндемократите след изборите.
Още: Обвиниха заподозрения за убийството на застрахователен директор в САЩ в терористичен акт
Още: Пратеникът на Тръмп за Русия и Украйна ще посети Киев, но не и Москва
Маас нарече Северен поток-2 единственият проблем в отношенията между Германия и САЩ, които се възстановяват след Тръмп, а Блинкен отбеляза, че трансатлантическото партньорство е необходимо в светлината на „дестабилизиращите дейности“ на Руската федерация, Китай и Иран.
Американци и германци са недоволни едни от други и Северен поток-2 наистина е остър момент в двустранните им отношения. Проектът върви напред, но „Фортуна” и „Академик Черски” го изграждат доста бавно.
„Северен поток-2 всъщност е почти завършен и нивото на неговото изпълнение е над 95%, така че основният въпрос е дали той ще бъде напълно натоварен или ще бъдат наложени ограничения върху работата му“ - заявява Блохин.
Колегите на Меркел и Крамп-Каренбауер в партията, представлявани от Фридрих Мерц и Норберт Рьотген, лобираха за замразяване на проекта за две години. Тези политици са ориентирани към САЩ и представляват сила в политическия истеблишмент на ФРГ.
На този фон партии като Зелените и FDP изглеждат второстепенни: Християндемократите остават политически лидери в Германия и заедно със SPD (представлявана от Mаас) определят германската външна политика от десетилетия.
„Американците настояват за замразяването на Северен поток-2 в Германия. Що се отнася до ФРГ, в Берлин има споразумение на елитите за газопровода, така че блокирането на неговото изграждане няма да работи“ - обобщава Блохин.
Основната борба ще се развие след изпълнението на проекта: европейската правна система съдържа такива разпоредби като Третия енергиен пакет, от който страда Северен поток-1, и директивата на ЕС за газа, създадена специално за Северен поток-2. Съединените щати имат способността да решават проблемите с ограничаването на работата на проекта, без директно да прибягват до блокиране на неговото изграждане.
„Германските медии изчисляват разходите за Северен поток-2 на фантастичната сума от 40 милиарда евро, така че санкциите на САЩ няма да надвишават рентабилността на проекта. В резултат отказът на Берлин ще струва повече от санкциите на САЩ. Едва ли Вашингтон ще може да блокира или да направи нещо тук без знанието на Берлин“ - заключава Блохин.
По въпроса за санкциите германците се страхуват по-малко от Байдън, отколкото при Тръмп. Новият президент на САЩ ще подобри отношенията с европейските партньори и за това е необходимо да си затвори очите за Северен поток-2, но лобито на Байдън в Германия е по-силно от това на Тръмп.
„Важно е също така, че за германския елит Северен поток-2 не е само въпрос на икономика, но и на политическо оцеляване. Ако няма такъв проект, ФРГ ще бъде хванат в икономическите лапи на САЩ“ - твърди Блохин.
Положението в Германия така или иначе не е лесно, както се вижда от рязкото нарастване на популярността на Зелената партия.
„Без Северен поток-2 и Руската федерация германците могат да получават само американски LNG (втечнен газ) и суровини от Близкия изток, който също се контролира от американците, така че за ФРГ става въпрос за засилване на политическата субективност“ - обобщава Блохин.
Много германски политици разглеждат американската политика по Северен поток-2 като намеса във вътрешните работи на Германия. Ситуацията все повече прилича на германците, които защитават своя суверенитет в лицето на външнополитическия натиск на САЩ.
„Байдън полага усилия и демонстрира готовност да използва целия американски арсенал срещу Северен поток-2, а негов близък приятел на име Хохщайн дори беше назначен да разреши този проблем“ - заключава Блохин.
Основната цел на тази политика обаче не е Северен поток-2, а натиск върху ФРГ, която е основният икономически център на ЕС.
Превод: Ганчо Каменарски