САЩ предлагат да добавят шест допълнителни постоянни членове към Съвета за сигурност на ООН, които обаче няма да имат право на вето. Така САЩ искат да разширят влиянието на развиващите се страни в световната организация и да възстановят доверието в Съвета за сигурност на ООН на фона на войната в Украйна, съобщава The Washington Post.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Петте постоянни членове с право на вето са Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ. Останалите 10 държави в него се избират от 193-членното Общо събрание на световната организация за двегодишен срок. Страните, които стават непостоянни членове, се избират на регионален принцип, така че в Съвета да има представители на различните континенти.
За много страни получаването на място в Съвета се смята за голямо дипломатическо постижение, което може да повиши престижа на страната в международен план и да даде на малките държави думата по основните международни въпроси, свързани с мира и сигурността.
Съветът изпраща мироопазващи мисии, може да одобрява санкции и да заема позиция относно конфликти и горещи точки, като наред с това разглежда въпроси като тероризма и контрола върху оръжията. Макар че много от темите присъстват постоянно в дневния ред, членовете на Съвета могат да използват предоставената възможност да насочат вниманието към възникващи проблеми или към въпроси от особен интерес за тях.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Страните често водят кампании за членство в Съвета в течение на години. Около 60 държави никога не са получавали място в Съвета от създаването му през 1946 г. досега.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск