САЩ изпращат ракети за борба с дронове като част от експериментална платформа, която да помогне на Украйна да сваля иранските безпилотни апарати. Това твърдят представители на компанията за държавни поръчки SAIC, цитирани от Defense One.
Още: Мъск: Освободете приятелите си от генериращата тъга пропагандна машина
Още: За намеса в изборите: Доналд Тръмп съди вестник и социологическа агенция от Айова
Във вторник САЩ обявиха голям пакет от военна помощ за Украйна, насочен към противовъздушната отбрана и включващ така наречените "10 мобилни ракетни системи с лазерно насочване c-UAS".
Това се случи след проведения през януари конкурс от армията на САЩ, която търсеше система за борба с безпилотните самолети камикадзе Шахед-136. Те са иранско производство и се ползват от Русия от доста време насам за удари по енергийната инфраструктура и по цивилни цели. SAIC, която е участвала в конкурса, се включва в надпреварата за изпращане на десет от оръжията в Украйна, заяви представител на компанията пред Defense One.
Украйна е свалила доста от произведените в Иран безпилотни самолети, които струват около 20 000 долара за брой, но понякога е принудена да използва за целта ракети за противовъздушна отбрана на стойност 500 000 долара - т.е. над два пъти повече.
Още: "За милиарди": САЩ показа новото си посолство в Мексико
Още: "Страхотна среща": Найджъл Фараж разговаря с Илон Мъск във Флорида (СНИМКА)
Информацията не е официална, но се вижда, че е бил проведен тест, чиято цел е била да се унищожат безпилотни летателни апарати от трети клас - т.е. такива, които тежат повече от 55 кг. Шахед-136 тежи около 440 кг. Други подробности в документа за възлагане също съответстват на информацията, предоставена от SAIC. Например в документите се казва, че спечелилият проект трябва да бъде готов за изпращане на партньорските държави в рамките на 30 до 90 дни след възлагането на договора - приблизително толкова време е минало между теста през януари и новината от април, че системите са изпратени в Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разследват Илон Мъск и SpaceX, нарушавали протоколите за опазване на държавни тайни?
Още: САЩ потвърдиха за стотици загинали и ранени севернокорейци в Курск
По време на теста през януари SAIC е използвала лазерно управляеми ракети APKWS на BAE, които са постигнали 100-процентово попадение, заяви представител на компанията.
А с цена под 30 000 долара за брой ракетите са по-евтини от тези за ПВО на Украйна, казва Грег Фортие - вицепрезидент на подразделението за армията на SAIC.
Системата включва също така установка за картечница M240 и система за електронна война, която може да поеме контрола върху търговски дрон.
Още: Обвиниха заподозрения за убийството на застрахователен директор в САЩ в терористичен акт
Още: Пратеникът на Тръмп за Русия и Украйна ще посети Киев, но не и Москва
ОЩЕ: На лов за руски дронове (ВИДЕО)