Рейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп леко се понижи през последните дни. Причината - все повече американци се притесняват за посоката на развитие на икономиката, а новият лидер заплашва редица държави с мита, анализира Reuters на база на свое съвместно проучване с Ipsos. Изследването е проведено в рамките на 6 дни и е приключило във вторник, 18 февруари. То показва, че 44% от анкетираните одобряват работата на републиканеца като президент, което е спад спрямо 45-те процента в проучването от 24-26 януари.
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Рейтингът на Тръмп беше 47%, според анкета от 20-21 януари, проведена в часовете след завръщането му в Белия дом.
Делът на американците, които не одобряват неговото президентство, се е увеличил по-съществено - до 51% в последното проучване, в сравнение с 41% веднага след встъпването му в длъжност.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Американците одобряват имиграционната политика, но не и икономиката
Тръмп се радва на сравнително високо одобрение по отношение на имиграционната си политика, като 47% от анкетираните подкрепят подхода му, включващ обещания за увеличаване на депортациите на мигранти, намиращи се незаконно в страната.
Още: Тръмп готви бързо депортиране на мигранти, допуснати временно от Байдън
Снимка: Getty Images
Само че делът на американците, които смятат, че икономиката е на грешен път, се е увеличил до 53% в последното проучване спрямо 43% в анкетата от 24-26 януари. Общественото одобрение за икономическото управление на Тръмп е спаднало до 39% от 43% в предишното изследване.
Рейтингът му по отношение на икономиката все пак остава значително по-висок от крайните резултати на неговия предшественик Джо Байдън, който приключи мандата си с 34% одобрение.
Още: Тръмп стопи "само" с 14 пъти доверието на украинците в Зеленски: Какъв е реалният процент подкрепа?
Инфлация: американците не искат мита
В последното проучване само 32% от анкетираните одобряват представянето на Тръмп по отношение на инфлацията. Това е ранен знак за разочарование, след като няколко години на покачване на цените отслабиха позициите на Байдън преди президентските избори миналия ноември, анализира Reuters. В крайна сметка демократът отстъпи и кандидатът на партията за вота беше Камала Харис.
Потребителските цени нараснаха през януари до невиждани от поне година и половина нива. Американците са изправени пред по-високи разходи за редица стоки и услуги. Домакинствата очакват инфлацията да се повиши още след обявените от Тръмп на 1 февруари високи мита върху вноса от Китай, Мексико и Канада: Тръмп няма да спечели от митата, шансът на ЕС минава през Китай: Говори доц. д-р Косьо Стойчев (ВИДЕО).
Снимка: Getty Images
Още: И Кремъл потвърди: Има шанс Путин и Тръмп да се срещнат през февруари (ВИДЕО)
Макар че налозите върху Мексико и Канада впоследствие бяха отложени за март след постигане на определени договорки, Тръмп определи 12 март като начална дата за други мита върху вноса на стомана и алуминий и нареди на служителите си да разработят глобални реципрочни мита.
54 процента от анкетираните в последното проучване на Reuters/Ipsos са заявили, че са против нови мита върху вносните стоки от други държави, докато 41% са ги подкрепили.
Увеличаването на митата върху китайските стоки се радва на по-висока подкрепа - 49% са „за“, а 47% са „против“.
Проучването, проведено онлайн, обхваща 4145 пълнолетни граждани на САЩ в цялата страна. Допустимата грешка е от около 2 процентни пункта в двете посоки.
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна