Ръководителят на Tesla и SpaceX Илон Мъск опроверга опасенията, че САЩ са заплашили да изключат Starlink в Украйна, ако Киев не се съгласи на сделката за редките метали. Мъск нарече твърдението „невярно“ и обвини информационната агенция Ройтерс в лъжа. "САЩ са заплашили да прекратят достъпа на Украйна до Starlink, ако Киев не се съгласи на сделка за критични минерали", съобщи световната преса на 22 февруари. Преговорите по сделката продължават, след като президентът Зеленски отхвърли първоначалното предложение, пише БГНЕС. Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
Сделката за богатствата на Украйна - на финалната права
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че сделката е близо до финализиране. Украйна се стреми да сключи споразумение със САЩ за природните си ресурси на 24 февруари, заяви Руслан Стефанчук, председател на украинския парламент, пред японската медия NHK. SpaceX започна да предоставя терминали Starlink на Украйна малко след пълномащабното нахлуване, което даде на Киев решаващо комуникационно предимство на бойното поле. Оттогава насам обаче Мъск все по-остро критикува Украйна и заема ясни проруски позиции.
Припомняме, че световните медии публикуват подробности относно новото предложение на екипа на американския президент Доналд Тръмп за редкоземните минерали на Украйна. Новата версия на проектоспоразумението за изкопаемите горива е с по-сурови условия към Украйна в сравнение с първата версия, която бе отхвърлена от украинския президент Володимир Зеленски.
Още: Нови обиди: Мъск нарече председателя на Конституционния съд в Румъния "тиранин"
Според The New York Times, който се е запознал с документа, Киев е получил новата версия на договора от САЩ на 21 февруари. Споразумението този път вече обхваща не само редките минерални ресурси, но и газ и нефт, приходите от продажбата на които трябва да отидат в специален фонд.
В договора се предлага 100% от имуществото на фонда да се прехвърли на Съединените щати и да се разпределят вноските на страните в съотношение две към едно - като украинската страна да внася две трети от приходите от добива на минерали, а Вашингтон - една трета. Нещо повече дори - всъщност САЩ няма да внасят нищо, тъй като ще се смята, че тяхната една трета е вече доставеното на Украйна оръжие. Повече за проектоспоразумението вижте: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?