Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Гладната криза заплашва половината от малките деца в Сомалия

15 февруари 2022, 15:51 часа • 3255 прочитания

Тежката суша рискува тази година да доведе до остро недохранване на почти половината от сомалийските деца на възраст под пет години, а стотици хиляди се нуждаят от животоспасяващо лечение, предупреди ООН. От организацията призоваха за спешни действия.

"Недохранването достигна кризисни нива", заяви Виктор Чиняма, ръководител на комуникациите на УНИЦЕФ в Сомалия.

"Времето за действие е сега", каза той пред репортери в Женева, като предупреди, че "ако чакате нещата да се влошат или да бъде обявен глад, може да е твърде късно".

Сомалия е най-тежко засегнатата държава от региона на Африканския рог, който се бори с най-тежката суша от десетилетия насам. ООН предупреждава, че 4,1 млн. души - една четвърт от населението на Сомалия, се нуждаят от спешна хранителна помощ.

Чиняма заяви, че децата плащат най-високата цена на гладната криза, като се очаква до края на годината 1,4 милиона от тях, или почти половината от всички деца на възраст под пет години, да страдат от остро недохранване.

"От тях 330 000 ще се нуждаят от лечение заради тежко остро недохранване, което може да доведе до смърт“, каза той.

УНИЦЕФ се нуждае спешно от 7 млн. долара до март, за да закупи терапевтичните храни, необходими за лечението на тези деца.

Без допълнителните доставки "100 000 деца с тежко остро недохранване ще пропуснат животоспасяващо лечение", предупреди той.

Вербувани

Тежкото остро недохранване може да доведе до изоставане в растежа и изтощение и прави децата толкова слаби, че те стават много по-уязвими към болести.

За "едно тежко остро недохранено дете или тежко изтощено дете рискът да умре от болести като морбили или диария е 11 пъти по-висок, отколкото добре хранено дете", заяви говорителката на УНИЦЕФ Марикси Меркадо.

Това е особено тревожна статистика, тъй като сушата предизвика и тежка водна криза в Сомалия, а оттам и повече епидемии от болести.

През 2021 г. в страната са регистрирани около 7500 случая на морбили - два пъти повече от случаите за 2019 г. и 2020 г. взети заедно, а около 60 000 души са изложени на риск от заразяване с диарийни заболявания, включително холера, сочат данните на ООН.

Сушата предизвиква и миграционна криза, каза Чиняма.

Около 500 000 души от ноември насам са напуснали домовете си в търсене на храна, вода и пасища. Тази бройка се прибавя към 2,9-те милиона, които вече са разселени в страната.

Сушата и разселването увеличават и други рискове за децата, включително от въоръжени групировки в Сомалия, където ислямистката войнстваща групировка "Аш Шабааб" контролира обширни територии.

Според УНИЦЕФ през 2021 г. 1 200 деца - 45 от които момичета, са били вербувани и използвани от въоръжени групи, а други 1 000 деца са били отвлечени.

"В много случаи тези деца са били жертви на множество нарушения", каза Чиняма.

Общо УНИЦЕФ заяви, че се нуждае от 48 млн. долара, за да реагира на кризата в Сомалия през тази година. Досега организацията е получила само 10 млн. , АФП

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес