Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Robo-Fly – най-малкият сред най-малките

25 юни 2014, 09:49 часа • 3519 прочитания

Към момента има всевъзможни летящи роботи, различни по вид, големина и предназначение. Сред тях може да срещнете от огромни безпилотни апарати с военна мисия до миниатюрни играчки с причудливи форми. Сега обаче ще ви представим най-малкия сред най-малките.

Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?

Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита

Това е летящият робот Robo-Fly,който се отличава с възможно най-миниатюрните размери за летящ робот и със съвсем скромно тегло.

Апаратът е разработен от изследователи от Харвардския университет и е наследник на „роднината си“ RoboBee. За разлика от предшественика си обаче, „новакът“ се отличава с подобрена конструкция, благодарение на която може да наблюдава чудесно заобикалящия го свят с помощта на няколко светочувствителни датчици.

Robo-Fly има корпус от въглеродни нишки с тегло от едва 106 мг. Малката машинка лети, благодарение на чифт криле, привеждани в движение от електронни мускули, създадени на основата на керамични пиезоелектрически елементи. Те карат крилете на роботчето да трептят с честота 120 пъти в секунда.

Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук

Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало

Въпреки малките си габарити и маса, роботът може да е полезен при редица различни ситуации. Например – по време на издирвателно-спасителни операции, при разузнавателни мисии, за наблюдение.

Точно заради своите малки размери Robo-Fly може да проникне безпроблемно във вътрешността на разрушени или охранявани помещения, преминавайки през дори най-малките отвори или през разрушени стени.

Освен това летателният апарат може да се използва за контрол на състоянието на околната среда, при изпълнение на почистване на различни помещения и дори за опрашването на различни селскостопански култури.

Светочувствителните датчици на машинката са разположени в пирамидална структура, монтирана на върха на корпуса на робота. Тя е копирана от структурата на очите на пчели, мухи и много други насекоми. Както RoboBee, така и Robo-Fly летят чрез енергия, осигурявана с помощта на тънки електрически проводници, които свързват източника на захранване с блока на управление. Наследникът на „робопчелата“ обаче има в допълнение и външни камери, които помагат за стабилизиране на положението му по време на полет и за изпълнението на сложни маневри.

Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра

Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес