Европейската космическа агенция Airbus завърши строежа на специализиран изпитателен полигон, предназначен за тестване на марсоходи. Съоръжението е разположено в Стивънейжд, Великобритания. То ще се използва за изпитания на двигателните системи и системите за навигация на марсоходи от следващо поколение, разработвани в рамките на програмата ExoMars.
Още: Летище "Васил Левски" - добре, а улица "Московска" кога ще преименуваме?
Още: Вейповете и везните на забраната: Няколко мита
Тестовете ще дават възможно най-близки до реалността резултати, тъй като повърхността на полигона възпроизвежда участък от повърхността на планетата Марс.
Самите марсоходи се планира да бъдат пуснати в космоса и да се отправят към Червената планета през 2018 г.
Полигонът, получил официалното название Mars yard, има размери 30 на 13 метра. Повърхността му е покрита с пясък с общо тегло 330 тона и е осеяна с камъни, подобни на тези, които се срещат на повърхността на Марс. Точно те са едни от най-честите препятствия, с които ще се сблъскат марсоходите от следващо поколение. Провежданите на полигона изпитания ще бъдат толкова реалистични, че по време на тях апаратите ще се сблъскват и с ефекта на износване на колелетата на машините. Той е една от причините за безпокойство на екипа инженери, управляващи действията на Curiosity и Opportunity.
Още: Не иска да е част от мафиотското управление: Атаката срещу Петков няма да спре дотук
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
„Полигонът ще ни позволи да разработим и изпробваме сложни навигационни системи. Също така планираме да провеждаме с негова помощ първоначално обучение на системи за изкуствен интелект, които, попаднали на Марс, ще знаят какво е необходимо да правят след това“, разказва Алваро Джименес, директор на подразделение Science and Robotic Exploration към Европейската космическа агенция (ЕКА).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Проектът ExoMars е съвместен проект на ЕКА и руската космическа агенция „Роскосмос“. Главна цел на проекта е издирване на следи от живот на повърхността на Марс.
Тази задача ще бъде реализирана на два етапа. През първия към Марс ще се отправи орбиталният апарат Trace Gas Orbiter. Планира се той да бъде изстрелян в космоса през 2016 г. апаратът, намирайки се на орбита, ще провежда анализ на състава на атмосферата. През втория етап на Марс ще бъде изпратен марсоход, който с помощта на датчици и сондиращ механизъм ще вземе образци от марсианската почва и ще проведе подробен анализ на пробите.
Редактор: Анна Маринова
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски