Безплатно висше образование т.е. пълна държавна поръчка, но само за тези, които след това останат да работят поне 5 години в България. Това е най-новата инициатива, която работодателите в България подемат.
Коментар на редактора
Разбира се, както си му е редът и по традиция, председателят на АИКБ Васил Велев тръгна по телевизионните студиа да защитава идеята. Бързо обаче Велев и колегите му Кирил Домусчиев и Божидар Данев забравиха как буквално допреди дни надигаха най-висок глас да се правят законови промени, че с украинци, молдовци и "българи от бившите съветски републики" да движим икономиката.
Какво стана, г-да бизнесмени? Да не би тези от Изток да идват тук само по веднъж и да не повтарят, а да продължават по на Запад? Защо ли така става?
Бившият министър на образованието Тодор Танев каза нещо много точно при напъните на Велев пред Нова телевизия да обясни как работодателската идея моментално трябва да се приложи, иначе загиваме. И то беше – преди време, по-точно времето на Буров, което много обичат да цитират точно сегашните ни "бизнесмени", бизнесът е давал пари на университетите, за да произвеждат учебните заведения необходимите кадри. А аз довършвам мисълта – сега "бизнесът" иска с държавни пари т.е. пари от данъците на всички, най-вече на наемната работна ръка, да си осигури по задължение работна ръка. Плащаш си, за да работиш.
Господа работовзематели – колкото по-рано забравите какво значи държавна хранилка, толкова по-добре за всички. Бих казал и за вас, само че не съм убеден колко ви е силицата на пазарна конкуренция – без обществени поръчки и европейски фондове. Първо нека чуем как направихте първия си милион - сигурно е интересна и изобщо несвързана с държавата история ...