Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Печели или губи Google в смартфон войните?

27 октомври 2013, 09:17 часа • 7935 прочитания

Преди шест години, през ноември 2007 година, официално беше оповестен отвореният код на системата Android – Android Open Source Project (AOSP). Първият iPhone беше излязъл само няколко месеца по-рано, с което постави началото на смартфон ерата. И докато Google беше партньор по отношение на приложенията за първия iPhone, ръководните кадри в интернет компанията като бившия изпълнителен директор на Adroid Андрю Рубин още тогава виждат в Apple и iPhone доминатор-монополист – компания, която в бъдеще ще определя всичко на пазара на смартфоните и потребителят няма да има избор.

Точно заради ужаса на Google, че Apple ще стане владетел на мобилния сектор, Android става проект с отворен код – просто тогава Google не е имала отговор за iPhone чрез друг смартфон. Затова и Android е трябвало да е троянският кон в iOS – защото един ден, чрез развитието на iOS, е било възможно Google да изчезне от смартфоните като търсачка.

Днес нещата вече са различни. През 2007 година Android започва от 0% по отношение на смартфон пазара, но днес процентът е вече 80 на сто, пише Arstechnica. Реално Android печели убедително, но това не означава, че Google печели. Защото след като Android е с отворен код, то не „принадлежи” истински на Google. Всеки е свободен да вземе операционната система и да ѝ създаде копие на базата на вече разработения код. А това е много важно, особено предвид мъките на Windows Phone и Blackberry 10. Отвореният код на проверена система означава достъп до милиони приложения за мобилни устройства буквално с едно щракване на пръстите. И ако хипотетично някоя компания успее да усъвършенства Android и новата версия да е със затворен код, то Google ще има сериозен конкурент на мобилния пазар.

За момента най-успешната версия на операционна система, производна на Android, е Kidle Fire на Amazon. При нея е взет отворения код на Android, махнати са всички приложения на Google и е направен собствен магазин за приложения, браузър, облачен „сървър” и собствен имейл. В Китай например всички потребители буквално прескачат Google, макар да ползват Android. Просто защото Google е забранена, но отвореният код на Android позволява да се разработват други системи, които са „политически коректни”.

Все пак от Google не са чак толкова щедри – не целият код на Android е отворен. Има и затворени части, които са предвидени да служат като предпазен механизъм някой конкурент да се възползва твърде много от труда на Google. И сега Google прави все повече приложения, които влизат в затворената част на Android. Такива са едни от най-популярните – Gmail, Maps, Talk и разбира се YouTube. Това означава повече работа за конкуренцията, която иска да бие Android.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес