Много му се управлява на нашия президент. Тази серия от служебни правителства изглежда му се е усладила, защото не пропуска случай да изтъкне колко си ни е добре така.
Радев дотолкова се е улисал да се самохаресва, че малко преви пръчката. Нападна ПП и ДБ, че искали - забележете - служебните правителства занапред само да подготвят изборите и да не се занимават с друго.
Ами така трябва да бъде, господин президент, поне според българската Конституция. Политиците от споменатите формации не искат нищо извън конституционно записаното. И тяхното настояване е не защото има някакво нарушение - няма такова засега, а защото от самолет се вижда колко ви харесва да пилотирате държавата до безкрай.
Само че България е парламентарна република. Все още. И всякакви опити да се вкара в някакъв вид единовластие са обречени на неуспех.
Впрочем, у нас по традиция демократичните идеи трудно се отстояват. Повечето от хората, дръзнали да се противопоставят на някой авторитарен властник, са свършвали зле. Така че е добре Радев да не атакува партиите, които отстояват демократичните принципи, най-вече тези, които са разписани в основния закон.
Иначе за политическата намеса в работата на прокуратурата президентът е напълно прав. Възниква обаче въпросът като е прав, къде е бил досега? Като изключим юмрука, който вдигна чак след безпрезедентното нахлуване на каскетурата в президентството, досега държавният глава не е предприемал нищо. Ни-що.
Трябваше да стане видно, че Гешев си отива, че да заговори Радев по темата. Дето се вика, след дъжд качулка.
Един ентусиаст по социалните мрежи неотдавна написа, че у нас се карат не русофили и русофоби, а хората на Путин и хората на руската мафия. Това вероятно е някакво доста елементарно твърдение, граничещо със световната конспирация и дори с белетристиката. Но не е зле хубаво да се огледаме и ослушаме кой какво говори, кого за какво напада и прочие.
Гледайки и слушайки президента, няма как да сме оптимисти, че опазването на демокрацията му е приоритет. Демокрацията изисква да се прекланяш пред духа и буквата на закона, да си страж на Конституцията, а не да се чудиш кое как да заобиколиш и да хвърляш вината на другите. Да, не успяват последните парламенти да направят стабилно мнозинство. Но за това не са виновни само партиите, а българските избиратели, които са гласували по този начин и са получили раздробен парламент.
Нито е голяма беда това, нито пък е редно да виним електората. Той и без това е доста объркан и няма да се впечатли от ново развитие по още една сюжетна линия с елементи на война - тази между Радев и ПП-ДБ.
Българите ще припознаят за свои водачи не онези, които ползват мътната вода за добър улов, а тези, които правят всичко за нейното избистряне.
ПП и ДБ тепърва ще имат да доказват какво могат и е най-добре да продължат да отстояват това, с което са спечелили досегашната си подкрепа.
Автор: Стефан Стефанов