Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не хора, а компютри ще управляват офисите и предприятия в близкото бъдеще

10 декември 2012, 09:48 часа • 22789 прочитания

Всички понякога негодуваме срещу шефовете си и казваме по някоя и друга недобра дума за тях (моля, шефовете да не четат). Скоро обаче няма да можем да търсим недостатъци у началника, или да го обвиняваме в пристрастия към този или онзи служител, защото шефът няма да бъде… човек.

Съвсем скоро офисите и предприятията няма да се управляват от хора, а от машини – безпристрастни, студени, безчувствени и безкомпромисни управители, които няма да има смисъл да ругаем.

Идеята за това и реализацията й принадлежи на група американски учени от Масачузетския технологичен университет, който влиза в първата десетка на световната класация за най-добри висши учебни заведения. Специалистите от там вече са измислили автоматизирана програма на име AutoMan, която е способна да поеме цялата организация в офисите и в предприятията, съобщава New Scientist.

„По-добре шефът ми да бъде компютър, отколкото негодник“, заявява авторът на изобретението – компютърният специалист Даниел Бъроуи. Неговият проект беше презентиран по време на конференцията OOPSLA в Тусон, САЩ, състояла се през ноември тази година.

И все пак машината не може да бъде съвършена като ръководител, признават учените. Колкото и бързо и непрекъснато да се усъвършенства изкуственият интелект, компютрите все още не могат да изпълняват някои задачи, които са съвсем лесно разбираеми и изпълними от човешкия разум. Например – машината има сериозни проблеми при превода на специфични думи от чуждестранни езици. Тук на помощ идват т.нар. crowdsourcing платформи от рода на Amazon Mechanical Turk. Самият  AutoMan е нужен най-вече за това да разпределя задълженията между участниците в подобни услуги, както и да приема или отхвърля тяхната работа и да извършва разплащания.

„На хората все още остава интересната, творческата, занимателната част от работния процес. Компютърът ще изпълнява черната работа“, коментира Даниел Бъроуи.

Ученият се надява, че неговата система ще направи crowdsourcing-а много популярен, като принцип на работа, предполагащ разпределение на задълженията и отговорностите между голям брой изпълнители от цял свят. Той също е на мнение, че хората, които работят дистанционно, при автоматизация на техния процес на работа ще могат да образуват голям печеливш сектор, обслужващ световната икономика. Дали това ще стане точно по този начин, скоро ще имаме възможност сами да се уверим.

Редактор: Анна Маринова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес