Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Европрокуратурата може да се захване с Борисов заради Божков

22 март 2022, 09:39 часа • 16094 прочитания

Европейската прокуратура разследва само престъпления против финансовия интерес на ЕС. Затова тя не може да е страна по случая, в който Васил Божков твърди, че е бил изнудван от Бойко Борисов и Владислав Горанов заради хазартния си бизнес. Тази позиция в редица телевизионни и медийни изяви защитиха куп хора, свързани и недотам свързани с ГЕРБ.

Наистина ли е така? На пръв поглед абсолютно да. Но нека хвърлим и втори поглед.

Какво пише дословно в сайта на Европейския съвет: Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, отговарящ за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления против финансовите интереси на ЕС, включващи:

- измами

- корупция

- изпиране на пари

- трансгранични измами с ДДС

Още по-интересно е какво пише в сайта на европрокуратурата – че под "измами" се разбират няколко различни вида, а за ДДС става въпрос за щети от над 10 млн. евро. В случая с неплатените данъци на Божков сумата е над половин милиард лева със сигурност. Дотук се казва, че това е корпоративен данък, не ДДС.

В Директивата относно борбата срещу измамите, накърняващи финансовите интереси на ЕС в криминален аспект, още в член 1 пише следното: Защитата на финансовите интереси на ЕС се отнася не само до бюджетни кредити, но се разпростира върху всичко, което влияе негативно или заплашва да повлияе негативно на активите на ЕС или на активите на страните-членки, доколкото това е от значение за политиките на ЕС.

В чл. 4 пък пише, че за измама се считат и измамите, които са толкова сериозни, че удрят по ДДС системата и така удрят и по финансовите интереси на ЕС. А измама за над 10 млн. евро включва престъпни дейности, които увреждат както интересите на съответната държава-членка или на няколко държави-членки, така и на ЕС като цяло.

И още – чл. 8: Корупцията представлява много сериозна заплаха за финансовите интереси на ЕС. Тъй като всички чиновници (бел. а - министър-председателят също е чиновник, както и финансовият министър) са длъжни в работата си да упражняват преценка, даването на подкуп за повлияване на преценката на чиновник и приемането му следва да бъдат включени в определението "корупция", независимо от националния закон или правила, които действат в съответната държава.

В чл. 9 пък се говори изрично за случаи, в които чиновници, управляващи или отговарящи за публични средства, не го правят с цел изпълнение на това, за което са предвидени въпросните средства – това означава накърняване и на финансовите интереси на ЕС.

С други думи, колкото повече човек се зачита по нормативните документи, толкова по-неясна става темата може ли Лаура Кьовеши и подопечните ѝ да се захванат с Бойко Борисов и Васил Божков. Защото Васил Божков обвинява Бойко Борисов и Владислав Горанов в изнудване да им даде подкуп. Подкупът, твърди Божков, е в размер на 67 млн. лева. Отделна е темата с неплатените данъци – 550 млн. лева ли са, 700 млн. лева ли са, но колкото и да са, това по същество е корпоративен данък. Че финансовото министерство и финансовият министър Владислав Горанов години наред не са разбрали, че Божков плаща толкова по-малко данъци, чия отговорност е? А кой е назначи Горанов за финансов министър?

Въобще, когато става въпрос за едри риби, законът и правилата никога не са черно и бяло. Точно затова арестите от края на миналата седмица може да се гледат в много и различни аспекти. А единият от тях е дали това не беше проверка на нашенската прокуратура – за да си изясни самата Кьовеши колко точно може да разчита на нея. Едва ли някой сериозно вярва, че с тези арести се слага край на историята.

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес