Периодично автомобилните производители ни представят свои идеи и концепции за това как ще изглеждат превозните средства в близкото бъдеще. Поредната интересна концепция ще бъде официално представена от Toyota по време на изложението Tokyo Auto Show, което ще се проведе през декември. Тогава специалистите от известната компания ще ни запознаят с нетрадиционно превозно средство на име FV2.
Концептуалното возило е прототип на модел за футуристичен персонален транспорт от следващо поколение, определян като нещо средно между квадроцикъл, Segway и Тамагочи.
Самите създатели на FV2разглеждат своето творение като изящен високотехнологичен „кибернетичен жребец“. Причината за това определение е, че инженерите са били вдъхновени за създаването на прототипа от конете в природата. Всъщност моделът представлява четириколесно електрическо транспортно средство с необичаен дизайн. FV2 е изработен от лека пластмаса, чиято повърхност има течнокристално или OLED покритие, което го превръща в един голям дисплей със странна форма. Двете странични колела са задвижващи и чрез промяна на скоростта им и завъртане на предното колело се осъществява управлението на возилото. Подобно на Segway, FV2 се контролира и чрез наклони на тялото на водача в различни посоки.
Шофьорът, или по-скоро – ездачът на този кибернетичен жребец, стои изправен на специална площадка в средата на транспортното средство.
Самото то няма нито седалка, нито колани за обезопасяване, което е рисков фактор при движение с високи скорости, коментират специалистите.
Една от най-интересните особености на концептуалния модел е предното стъкло, което всъщност представлява екран за визуализиране на допълнителна реалност. Системата предлага на водача всевъзможна информация, сред която навигационни данни, информация за препятствия на пътя и потенциално опасни места. Едновременно с това специална „умна“ система може да поеме управлението на превозното средство, в случай че шофьорът изгуби контрол над ситуацията.
Подобно на истински кон, както твърдят авторите на идеята, Toyota FV2 „чувства“ състоянието и настроението на своя „ездач“ и се адаптира към стила му на каране.
Това става чрез системи за разпознаване на гласа и камери, които разпознават движението на шофьора и израженията на лицето му.
Дали и кога моделът ще влезе в масово производство, към момента не се съобщава.
Редактор: Анна Маринова