Причините за това са, че жените работят за по-ниски заплати, защото обикновено са заети в такива отрасли, склонни са да приемат по-ниско платена работа от мъжете, а и по-рядко заемат ръководни постове, пенсионират се обаче по-рано и още по-важно - с по-малко години осигурителен стаж. Това сочи анализ на НОИ.
Коментар на редактора
Първо, явно жените са в прегрешение и е редно да се извинят на социалната система, че живеят по-дълго. Знаем, че го прекаляваме и образуваме нерви на пенсионните фондове, които предпочитат да преразпределят натрупани от вноски пари, но насила се умира трудно. Така че се извиняваме на държавата, че живеем. Много гадно от наша страна, но какво да се прави.
Второ, жените не са склонни да приемат по-ниско заплащане. На тях просто само такова им се предлага.
Предимно алчният български бизнес с радост следва тенденцията от други държави да има много сериозна разлика в заплащането на мъжете и на жените. Защото това е още една икономия - какво по-хубаво от това!
Ама че жените в общия случай работят наравно с мъжете, ама че даже някои се справят по-добре, такива аргументи при калкулатора не играят.
Неопровержим факт е, че българският бизнес проявява масова възрастова и полова дискриминация по отношение на наемането на работна ръка и на плащането на заплати.
На жените по презумпция се гледа като патерица в издръжката на едно домакинство и бизнесът прави всичко възможно това да си остане така. Естествено, има и добри примери, но като цяло отношението е такова - обидно и лицемерно.
Така че нека официалната статистика не хвърля прах с очите. Жените не са, каквото усещане остава, по-нискоквалифицираната и по-нискомотивираната част от работната сила. Те просто по-често биват изнудвани и им се поставят по-неизгодни условия.
Държава и бизнес работят заедно, за да могат мъжете да са на върха на хранителната верига. Държавата, поддържайки квоти по пол в университетите, без които мъжете биха били почти напълно абсолютно и безапелационно издухани от полето на високата квалификация. Бизнесът, удряйки финансово рамо на същите тези мъже, и обезценявайки труда на жените.
Така че захаросаните приказки за равенство и отговорно и справедливо отношение на работодателите, могат да заблудят единствено тези, които са имали късмета да са от малцината, попаднали в коректна работна среда. Както всички знаем обаче, коректната работна среда не е това, с което мнозинството от българите са принудени да се справят ежедневно.
Автор: Десислава Любомирова