Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мозъчно гниене за начинаещи

03 декември 2024, 12:45 часа • 1390 прочитания

Не съм човек, който се прехласва по "дума на годината", "събитие на годината", "най-търсено в гугъл на годината" и после тържествено да съобщавам на другите, че знаят ли те, ето значи какво било. Сега обаче от Оксфорд са избрали нещо интересно, което заслужава внимание. Думата на 2024-та според анкетите им е "мозъчен упадък" или "мозъчно гниене". На английски - brainrot. 

И много сладко е дефинирана така:

"Предполагаемо влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек вследствие на прекомерна консумация на съдържание (предимно онлайн), което се възприема като тривиално или неинтелектуално предизвикателно“.

Намирам това определение за чудесно. В него няма нищо преувеличено. То уж тръгва от навиците на Gen Z и Алфа и е свързано със света на Тик Ток; с делириума да бомбардираш мозъка си така, че в рамките на 3 часа да изгледаш 2000 видеа по 5 секунди и после да се чудиш защо не можеш да си задържиш вниманието върху околния свят. Наистина, влудяващо бавен е, направо флегматичен. Чакане на асансьор, светофар, човек или пък продължително четене - в състоянието на мозъчен упадък всичко това изглежда като пустош без събития, като карцер. 

Във Великобритания впрочем от тази година масово забраняват използването на смартфон в училищата. Защото са разбрали очевидното: че ако има някоя възраст, в която да може да си позволиш лукса да изпаднеш в мозъчен упадък, тя не е между 10 и 16. Изследванията в тази област са общо взето единодушни. Социалните мрежи имат сериозно предимство - да селектират и синтезират информацията, да я сгъстяват още по-плътно от традиционните медии. Но и един още по-съществен недостатък: играейки си с допамина, който реагира бурно при консумацията на нещо ново непрекъснато, да поразяват интелектуалната форма. Тоест проблемът е не само, че гледаш нещо тъпо, а че това тъпо нещо се редува с шеметна бързина с друго още по-тъпо. Или добре, както деликатно са го пояснили в дефиницията: "тривиално или неинтелектуално предизвикателно".

Разбира се, у нас ще се наложи да почакаме за подобни мерки. Колко дълго? Едно предположение: в момента според последните изследвания на PISA функционално неграмотните ученици са над 50% - тоест да си грамотен, да мислиш, забелязваш, разсъждаваш вече е аристократична рядкост. Предлагам като станат 80-90%, тогава вече да се замислим; макар че пък тогава няма да има смисъл - да се вдига шум за един и без това изчезващ вид...

Честността изисква да признаем, че мозъчното гниене обаче далеч не е  тийнейджърска аномалия. Периодът, в който определени технологии и социални мрежи бяха ползвани ексклузивно от подрастващите и това даваше повод за едни умилителни възклицания: "младите са в туитър", "младите са в ютюб", младите са еди си къде си, вече приключи. Човек може да си организира мозъчния упадък и в Тик Ток, и в YouTube, и във Фейсбук, стига да иска, би могъл да изгние умствено по всевъзможни, най-симпатични начини. Например да покрещи "Мистър Кеш" на площада или да се примири с автора на скандирането. Той впрочем е много популярен в Тик Ток.   

 

Автор: Райко Байчев

Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес