Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повече от 700 са се записали за IV-тото издание на фолклорен събор „Леденика“

08 юни 2019, 12:40 часа • 2532 прочитания

За четвърта поредна година във Врачанския Балкан ще се проведе Национален фолклорен събор „Леденика“. За два дни - 22-ри и 23-ти юни, организаторите на събитието от Община Враца и Регионален исторически музей са подготвили много нови изненади на хилядите любители на българските традиции и обичаи. Целта на Национален фолклорен събор „Леденика“ е да се съхранят хилядолетните традиции на българския народ и запазят културните ценности.

Нов акцент в програматаще бъде демонстрацията на народни борби, в които участие ще вземат национални и европейски шампиони. Най-красивите автентични народни носии ще участват в конкурс.

Танцови групи и певческите състави, изпълнители за автентичен и обработен фолклор от различни етнографски области на България – Русе, Велико Търново, Пазарджик, Радомир, Самоков, София, Червен бряг, Монтана, Видин и др. ще участват на Националния събор „Леденика“. За първи път ще се включат състави от Варна и Разград.

Специални гости на четвъртото издание са народните певици Калина и Невена,  Янко Неделчев и оркестър „Виво Монтана“.

Колоритност и уникалност на фестивала ще придадат тазгодишните победители от Международен фестивал „Сурва“ в Перник - „Мечкарска група“ при Народно читалище „Паисий Хилендарски - 1927“ от село Кралев дол. Участието на атрактивните гости ще започне с факелно шествие, което ще се проведе на 22-ри юни, а след това ще бъде представена възстановка на традиционен обичай за селото.

И тази година гостите на Събора ще се потопят в магията на нестинарските танци, в изпълнение на Иван Георгиев и Елена Костадинова. Атрактивен акцент в програмата ще бъде надиграването между 9 фолклорни клуба, с над 200 участници от Враца, София, Козлодуй и Мездра.

Кулминацията на Националния фолклорен събор „Леденика“ ще бъде пресъздаването на автентична Северняшка сватба. Ритуалът ще се състои на 23-ти юни от 12:00 ч. Неговото начало ще бъде дадено с грандиозното изпълнение на Националната гайдарска асоциация, неповторимата Валя Балканска и Петър Янев. 

Младоженците, които избраха да се венчаят сред красивата природа на Врачанския Балкан са Петя и Калин. Младоженецът е от Враца и работи в Европейския парламент, в сферата на регионалното развитие и европейския бюджет. Петя е от Самоков и се занимава с проекти на Европейската комисия, в областта на климатичните промени. И двамата в момента работят в Брюксел.

Решават да сключат брак, след като узнават за автентичното пресъздаване на Северняшката сватба по време на фолклорния събор „Леденика“. И двамата обичат планините и прекарват свободното си време сред природата. Затова и идеята да се оженят в сърцето на Врачанския Балкан, под открито небе и сред любимите скали, ги привлича веднага. За тях връзката с родните места и българските традиции изглеждат много по-ценни и по-нужни, именно защото са на повече от 2 хил. км от България.

Над 700 са желаещите, които са се записали и са подали заявка да се включат в автентичния ритуал. Те ще бъдат настанени на дълги редица с месали. Изискване към гостите на сватбата е всички да бъдат облечени в народни носии.

И тази година десетки майстори и занаятчии ще представят свои уникални творби и изделия. Към момента има подадени над 60 заявления от занаятчии отпочти всички градове в страната.   Ще се предлагат ръчно изработени сувенири от вълна, чанти, торби, тъкани килими и черги, национални носии, ризи с фолклорни мотиви, реплики на стари български накити – нагръдници, пафти, битова керамика. По време на фестивала всеки ще има възможност да изработи съд на грънчарско колело.

Ще бъде обособен Хайдушки кът, съобщават организаторите, където гостите ще могат да се докоснат до старинно и възрожденско оръжие на българските войводи и комити. Най-малките посетители на фестивала ще могат се запознаят с българската история, идеали, бит и култура. Основателят на четата „Тимошки хайдути“ – Ивайло Иванов от град Брегово е подготвил атрактивна изненада, чрез която децата ще могат да сформират чети и да участват в занимателни и образователни игри.

За най-малките гости на Събора са предвидени още много изненади и забавления. И тази година студентите от специалност „Трудотерапия" към филиал „Проф. д-р Иван Митев" към Медицинския университет-София ще се включат в програмата на Събора. Те ще очакват всички малчугани на обособения детски кът, където заедно ще измайсторят маски, цветни венчета, гривни и още много красиви сувенири.

За любителите на къмпингуването ще има обособен терен, в близост до Атракционен парк „Леденика“, а собствениците на кемпери ще могат да паркират на Горна лифтова станция.

Още с първото издание фолклорният събор получи широк отзвук сред обществеността, това  му донесе редица престижни награди. Фестивалът спечели първа награда в категория „Духът на България“ в обявения от Министерство на туризма конкурс, както и приз за „Фестивален туризъм“ на „Балканските награди за туристическа индустрия“.

Анелия Костова
Анелия Костова Отговорен редактор
Новините днес