Златото не носи лихви, нито дивиденти. Ценните книжа с фиксирана лихва например са много по-атрактивни в това отношение. Но когато лихвените проценти падат, както сега в САЩ, златото отново става интересно. Това е едно от най-разпространените обяснения за настоящия бум.
Съществената причина
Но има и други, по-съществени причини, казва пред германската обществена медия АРД Габриеле Видман от DEKA Bank: "Това, което през последните години и месеци движи цената на златото много по-силно от лихвените проценти в САЩ, е политиката на централните банки в бързо развиващите се пазари, които сега увеличават своите златни запаси".
Още: Цената на златото достигна нов исторически рекорд
В случая говорим най-вече за централните банки на Китай, Русия и Турция, които в момента увеличават неимоверно златните си наличности и така повишават цената на златото. Но защо го правят?
"Всички те искат да намалят зависимостта си от щатския долар", обяснява Видман. "По принцип щатският долар е световна валута номер едно, а златото - световна валута номер две. И ако решите, че искате да станете по-малко зависими от долара, тогава купувате злато."
Видман посочва още, че традиционните индустриални държави, като например Германия, имат значително по-големи златни резерви. Бундесбанк съхранява четири пъти повече злато, отколкото Китай. Но Китай и сие искат да наваксат изоставането си, което означава, че поскъпването на златото вероятно ще продължи, прогнозира експертката.
Кои други фактори са определящи за цената на златото
Още: Над 10 милиона лева струват рекордно заловените 120 кг злато на "Капитан Андреево"
Томас Кулп от DZ Bank смята на свой ред, че още по-голямо отражение върху цената на златото дава частното потребление - тоест, инвестиционното поведение на по-малките инвеститори. А това е така, защото на инвеститорите просто им липсват алтернативи, а лихвените проценти в САЩ и еврозоната са с тенденция към понижаване.
Но докъде може да стигне цената на златото? Оптимистите говорят за 3000 долара за тройунция. В DZ Bank смятат за по-реалистично 2800 долара за тройунция. В полза на това говорят по-ниската доходност на пазара на облигации, продължаващата геополитическа несигурност, изборите в САЩ и продължаващото високо търсене от страна на централните банки. "Това са все тенденции, които не ни дават основание да мислим за възможен обрат", казва Кулп.
През тази седмица цената на златото достигна нов исторически връх, а 2024 година обещава да се превърне в най-добрата за златото в исторически план - с поскъпване от 26%. Това не се е случвало никога досега. Нищо чудно до края на годината и този рекорд да бъде надскочен.
Още: До 5 г. затвор: Германец е обвинен в контрабанда на злато в Русия
Източник: Дойче веле
Запазва ли златото рекордно високата си цена?