Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са хората, които Германия депортира, и защо им даде по 1000 евро

06 септември 2024, 07:44 часа • 4418 прочитания

За първи път, откакто талибаните се върнаха на власт в Афганистан преди три години, Федералната република отново депортира хора в страната. Акцията е била планирана със седмици, съобщават от правителството. Полетът от Лайпциг до Кабул се състоя в петък сутринта, 30 август.

Правителствен говорител, цитиран от германската обществена телевизия АРД, казва, че става дума за "афганистански граждани, които до един са осъдени престъпници. Те не са имали право да останат в Германия и са нарушили заповедите за депортирани". Сред отпратените афганистанци има и хора, смятани за заплаха, т.е. такива, които службите за сигурност подозират, че са в състояние да извършат тежки политически мотивирани престъпления и дори атентати, посочва германската обществено-правна медия.

Престъпниците са излежали най-малко две трети от наказанията си в Германия. В миналото германското правителство нееднократно е подчертавало, че престъпници могат да бъдат депортирани само тогава, когато са излежали в Германия преобладаващата част от наложеното им наказание.

Още: Полският президент отново поиска репарации от Германия заради Втората световна война

Но кои са тези 28 мъже? AРД обобщава данните от отделните провинции и информира за вида на извършените от тях престъпления.

Какви престъпления са извършили тези мъже?

На борда на самолета е имало петима Мъже от югозападната германска провинция Баден-Вюртемберг, които до един са извършили тежки престъпления. Единият от тях е изнасилвал в продължение на часове 14-годишно момиче в един бежански лагер в Илеркирхберг в края на октомври 2019 година заедно с още трима души. Преди това момичето било упоено с алкохол и наркотици. Мъжът, който днес е на 31 години, вече е излежал наказанието си и е бил задържан от полицията, за да бъде депортиран.

Както информира SWR, в общината Илеркирхберг с 4000 жители гражданите и местните политици са били много облекчени от депортирането на престъпника, който след излежаването на двегодишната си присъда отново се е върнал да живее там - против волята на общината. Както казва пред SWR местна жителка, тя нямала нищо против бежанците, които се държат "прилично", но тези, които не спазват правилата, би трябвало да бъдат депортирани.

Още: Стана ясно колко украински военни е обучил ЕС, броят им ще се покачва (ВИДЕО)

Останалите четирима афганистанци от Баден-Вюртенберг на 25, 35 и 45 години са били в затвора за различни престъпления: единият за опити за убийство, а за друг от тях се смята, че има над 160 криминални прояви.

Сред депортираните са и трима престъпници от Бавария. Двама от тях са били осъдени за сексуални престъпления, а третият - за нарушение на закона за упойващите вещества. По думите на баварския вътрешен министър Йоахим Херман, в провинцията има най-малко още 174 афганистански и 203 сирийски престъпници.

Двама тежки престъпници от Берлин също са били на борда. Единият е бил зад решетките за многократни опасни физически посегателства, другият - за изнасилване. За сексуални посегателства спрямо деца, за изнасилване и други престъпления е бил депортиран и един афганистанец от Мекленбург-Предна Померания, а отпратените към Афганистан престъпници от Долна Саксония са лежали там за убийство, отново изнасилване, опасни телесни увреждания, измами и кражби.

Депортираният от Северен Рейн-Вестфалия афганистанец е бил в затвора за подпалвачество, а от Райнланд-Пфалц - сексуален престъпник с дълга присъда. От Саксония-Анхалт са били депортирани двама: единият за двукратно изнасилване, вторията - за сексуална злоупотреба с малолетни.

Още: Германия регистрира първия за годината случай на западнонилска треска

Защо депортираните са получили по 1000 евро?

В онлайн пространството един детайл предизвика големи дискусии: според информация на списание "Шпигел" преди полета всички афганистанци са получили по 1000 евро на ръка. На запитване на АРД федералното министерство на вътрешните работи препраща към отделните федерални провинции. От Долна Саксония потвърждават сумата. Оказва се, че за това не е случайно - за изплащането на тези пари има правни причини.

Препоръката за предоставянето на сумата е на федералното вътрешно министерство и тя има съответните правни основания. Целта е да не се стигне до евентуална забрана за депортиране. Принципно при депортациите към Афганистан трябва да се изясни как може да се избегне рискът от налагане на забрана на екстрадирането при евентуален съдебен процес - поради заплаха от нечовешко или унизително отношение във връзка с Европейската конвенция за правата на човека, обясняват от вътрешното министерство на Долна Саксония. Средствата играят ролята на един вид обезщетение за приемащата държава и осигуряват екзистенцминимума на депортираните в преходния период след пристигането им (между шест и девет месеца).

Отпускането на сумата се базира и на решение на Федералния административен съд, съгласно което депортация е възможна само ако съответното лице, задължено да напусне страната, е в състояние да задоволи в предвидим период от време след завръщането си основните си нужди. Затова, ако се сметне за необходимо, трябва да му се предостави помощ за завръщането. Целта отново е да се избягне забрана на депротацията при евентуален съдебен процес.

Още: Взрив в завод на германска компания, която снабдява Украйна с ПВО

В предаване на обществената телевизия ZDF федералната вътрешна министърка защити решението депортираните афганистанци да получат по 1000 евро. Като аргумент Нанси Фейзър посочи именно целта да се избегне рискът от евентуална забрана за депортация, която може да бъде наложена със съдебно решение.

Размерът на тази помощ не е фиксиран, но по данни на германското външно министерство средната заплата в Афганистан е 220 евро годишно, така че парите, отпуснати на депортираните, би трябвало да могат да покрият нуждите им на първо време.

 

Източник: Дойче веле

Още: Der Spiegel: Заподозреният за атентата срещу "Северен поток" избягал от Полша с кола на украинското посолство

Уроци по щастие - нов предмет в училищата в Германия

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес