Българските управляващи не знаят поговорката "Който бърза, късно стига". Във вторник парламентът прие на първо четене поправки в Закона за движение по пътищата, с който максимално допустимата скорост на магистралите се вдигна от 130 на 140 км/ч. Решението бе взето с гласовете на 93-ма депутати, 23-ма се въздържаха, а 8 бяха против. Това е поредният опасен за българите закон, приет от ГЕРБ, но къде е т.нар. опозиция? Най-много 31 от всичките 100 опозиционни депутати са били този ден в парламента. Рехавото им присъствие показва двойно лицемерие - първо, за гръмката им загриженост за безопасността по пътищата, второ - отношението им към парламентаризма. Когато 2/3 от парламентарните групи липсват, това е подигравка с овластилия ги суверен.
Но да се върнем към движението по пътищата. Скоростта на практика се увеличава до 149 км/ч, защото след нея почват наказанията. "Вдигаме горния праг, за да не бъдат хората санкционирани", заяви още миналата година премиерът Бойко Борисов.
Думите му могат да бъдат смешни
Може да бъде попитан защо не увеличи на 250 км/ч скоростта, така съвсем няма да се налагат санкции. Но могат да бъдат и опасни. Когато един тежък популист прокламира грижа към хората, лъже ги всекидневно, а те продължават да му вярват (рейтингите го доказват), винаги е страшно. ГЕРБ разшири забранителната зона за билбордове, което е добре, и със сигурност Борисов гръмко ще афишира тази хуманност. Но що за грижа е тя и какъв ефект ще има, когато се поощряват джигити? Живот на макс, скорост на макс без глоби, но с любов към ГЕРБ - това ли е целта?
Страшни сега са три неща. Страшно е, че зад тази ненадейна, неналежаща и рискована законова хрумка прозират лобистки мотиви. Доволни ще са вносителите и притежателите на бързи коли. По-страшно е, че при кървава война по пътищата премиерът безсрамно мотивира законовата промяна с грижа към хората (простолюдието вече е подведено, то подскача от радост, че правилата се разхлабват и ще намалеят глобите). Но най-страшното е, че всичко това наистина ще е за сметка на сигурността. Няма експерт, български или световен, полицай или специалист в транспорта, който да не ви каже, че
безопасността е в пряка връзка със скоростта
Колкото по-малка е тя, толкова по-малко са жертвите и катастрофите - доказват го всякакви статистики, теория, практика, наука. Дори застъпниците на високата скорост не го отричат, а философстват, че произшествията ще престанат само ако слезем от автомобилите.
Много аргументи могат да бъдат казани срещу повишаването на скоростта. И чисто български, и принципни. ГЕРБ "консенсусно" ограничи нововъведението само до новопостроените магистрални участници, които в момента са някакви 20-ина километра. Но утре нови ще са и 117 километра от "Тракия". И всъщност кой е този български път, бил той и "нова магистрала", който да не е опасен при шофиране със 149 км/ч ? Прекрасно е, че Борисов строи магистрали, но кога ги завърши, че започна да мисли за увеличаване на скоростта?
По-важни обаче са принципните аргументи. Има и екологични, но най-първостепенен е рискът за човешкия живот. Всякакви противоположни доводи (по-бързо придвижване, по-голяма пропускателност на пътищата и т.н.) не струват. Точно затова във всички европейски страни, без Германия и донякъде Италия, ограничението е 130 км/ч. Пътищата им са по-хубави, автомобилите - по-качествени, културата на шофиране - далеч по-висока. Но се мъчат да обуздаят адреналина. У нас Борисов и шефът на пътната агенция Лазар Лазаров казват, че по магистралите масово се шофирало със 140-150, затова
дайте да узаконим беззаконието
Това е толкова примитивен популизъм, че може да бъде обяснен единствено с липса на разсъдък или гореспоменатия лобизъм. Децата в училище биват наставлявани, като пораснат, да карат внимателно. Всекидневно текат кампании за бавно шофиране. На този фон, на фона и на ужасиите по пътищата, без никаква обществена потребност, правителството увеличава допустимата скорост - звучи невероятно, но е истина.
Срещу по-високата скорост първоначално бяха Цветан Цветанов и Ивайло Московски, Пътна полиция, Комисията за безопасност на движението. "За" бе Агенция "Пътна инфраструктура", както и премиерът Бойко Борисов. Вероятно мнозина биха опонирали, че увеличението с 10 км/ч е без значение, така и така правилата не се спазват, а безразсъдните шофьори са малцинство, което би прекрачило всяка поставена граница. Но нарушителите (на всякакви правила, не само пътните) винаги са малцинство.
Тяхната агресия трябва да бъде ограничавана
в интерес и заради сигурността на мнозинството. Сега се насърчава, дори психологически. Любителите на бързите коли биха казали, че на магистралите рядко стават катастрофи, следователно високата скорост не е проблем. Все пак границата, за която говорим, е проблем.
Социалният философ Хартмут Роза (Франкфуртската школа) смята, че ускорението в модерната епоха отдавна е минало точката си на полезност. Скоростта на автомобилите е незначителна част от темата, която той разглежда. Но има отношение. Знам, че никой не му се задълбава в тази материя, пък и някакъв Роза е нищожество пред титанични нашенски злободневия като излиянията на Бойко Борисов каква кола да си купим и как да стигнем бързо от Варна до София. И все пак българският народ също е казал, че с много бързане никъде не се стига.
Живейте на макс, шофирайте на макс, обичайте Бойко!
27 април 2012, 09:13 часа • 8324 прочитания
Адриана Димитрова
Отговорен редактор